PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata paliwowa cieszy branżę budowlaną

  • wnp.pl    11 lipca 2017 - 16:16
 Opłata paliwowa cieszy branżę budowlaną
Nowy podatek podniesie cenę paliwa o ok. 20 groszy za litr (fot.pixabay.com)

Branża budowlana ma znaczny udział w polskim PKB. Dodatkowe pieniądze na rozwój infrastruktury będą miały pozytywny wpływ na zatrudnienie w branży i nowe inwestycje branż kooperujących z budowlanką - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu o Fundusz Dróg Samorządowych.
W ocenie Dariusza Blochera, prezesa Zarządu Budimex SA, obowiązujący Program Budowy Dróg Krajowych to spójna lista inwestycji potrzebnych do tego, aby stworzyć kompletny szkielet drogowy w Polsce. Jednak by został zrealizowany, potrzebne są dodatkowe środki.

- Jeśli ich nie znajdziemy teraz, to bez tzw. wkładu własnego nie wykorzystamy pełnej puli dostępnych pieniędzy unijnych, a problem w tym, że kolejny budżet UE z pewnością nie będzie obfitował w tak duże dotacje dla Polski - podkreśla prezes Budimeksu.

Według Dariusza Blochera okresowe zwiększenie opłaty paliwowej wypełniłoby lukę finansową i pozwoliłoby zrealizować nie tylko kompletny system dróg krajowych, ale także zmodernizować część dróg samorządowych. 

W czerwcu Rada Ministrów przyjęła zmianę uchwały w sprawie wieloletniego programu budowy dróg krajowych. Wartość środków wzrośnie ze 107 mld zł do 135 mld zł. Środki będą pochodzić m.in. z zwiększonej opłaty paliwowej, ale również z kredytów, pożyczek, obligacji oraz opłaty elektronicznej. 

Nowy podatek podniesie cenę paliwa o ok. 20 groszy za litr. Kwota będzie mogła być korygowana o wartość inflacji. 

- Branża budowlana ma znaczny udział w polskim PKB. Dodatkowe pieniądze na rozwój infrastruktury będą miały pozytywny wpływ na zatrudnienie w branży i nowe inwestycje branż kooperujących z budowlanką - dodaje Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. 

Więcej na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • samorządowiec, 2017-07-12 08:22:58

    To będzie fundusz wyborczy PiS nikt spoza tego kręgu dotacji na drogi z tego nie dostanie
  • Polak, 2017-07-11 20:11:06

    Redaktor nie doliczył do podatku VAT-u 23%. Wtedy cena benzyny wzrosną o 5%, czyli o 25 groszy na każdym litrze.