PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata recyklingowa za foliową torebkę. Projekt Ministerstwa Środowiska trafił do konsultacji

  • KDS    10 października 2017 - 21:09
Opłata recyklingowa za foliową torebkę. Projekt Ministerstwa Środowiska trafił do konsultacji
Badanie wykazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 groszy, 79 procent badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy - tłumaczą autorzy dokumentu (fot.fotolia)

Do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych Ministerstwo Środowiska przekazało dziś (10.10) projekt rozporządzenia dotyczący stawki opłaty recyklingowej za foliowe reklamówki. Zgodnie z nim jedną sztukę zapłacimy 20 groszy.
Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, resort środowiska określił wysokość opłaty, jaką będą mogły pobierać sklepy czy hurtownie za foliową reklamówkę na podstawie przeprowadzonego w 2015 roku badania sondażowego "Polacy o jednorazowych torbach zakupowych".

- Badanie wykazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 groszy, 79 procent badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy - tłumaczą autorzy dokumentu. 

Wprowadzenie opłaty recyklingowej za torebki z tworzywa sztucznego związane jest z wytycznymi Unii Europejskiej, która nakazuje zmniejszyć ilość zużycia tego typu toreb.

Resort środowiska podaje, że rocznie w Polsce każdy mieszkaniec zużywa około 300 foliowych torebek. 

Rozporządzenie miałoby wejść w życie od 1 stycznia 2018. 

Pełna treść rozporządzenia wraz z uzasadnieniem znajduje się w multimediach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Tadeusz Babicz, 2017-10-11 23:22:54

    Proponuję wobec tego wprowadzić zakaz stosowania folii, bo występuje problem przy mieleniu śmieci w procesie próby utylizacji. Oczywiście to ironia. Prohibicja w używaniu foli plastikowej jest w obecnym świecie niemożliwa. Nawet to co się teraz proponuje dotyczy tylko folii o grubości powyżej 15 m...ikronów. ( dla niewtajemniczonych mikron inaczej mikrometr to milionowa część jednego metra, albo lepiej przemawiające do wyobraźni- jest to milimetr podzielony na 1000 części, średnio licząc włos jest kilkaset razy grubszy o od mikrona) , wobec powyższego tylko patrzeć ja pojawię wzmocnione folie, a argument konieczności zachowanie warunków higieniczności sankcjonuje każde zastosowanie tych folii - bo po to się je stosuje (współczuję sądom). Z chwilą wejścia przepisów pojawią się torebki jeszcze cieńsze ale realizujące aktualne przyzwyczajenia, a folia stanie się jeszcze trudniejsza do zmielenia Proponuję, co jest bezwzględnie możliwe, nagminne stosowanie folii z alternatywą ich efektywnego odzyskiwania. Ironią jest wobec tego pakowanie śmieci w worki foliowe. Jak to zrobić zapraszam na kosultacje. To nie utopia, a może warto wziąć tą alternatywę pod uwagę?  rozwiń