PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata śmieciowa w Gorzowie Wlkp. od osoby

  • PAP    27 lutego 2013 - 21:04
Opłata śmieciowa w Gorzowie Wlkp. od osoby

Radni miejscy z Gorzowa Wielkopolskiego podjęli uchwałę w sprawie nowych stawek i zasad płatności za wywóz i utylizację śmieci. Opłata będzie pobierana od osoby i wyniesie 8 zł za odpady posegregowane i 12 zł za nieposegregowane.
Projekt uchwały złożony Radzie przez prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka zakładał opłaty w wysokości 9 i 14 zł. Radni wysunęli jednak swoje propozycje, a ostatecznie Konwent Rady przedłożył pod głosowanie obniżone stawki.

Za ich przyjęciem opowiedziało się 19 radnych, a trzech było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Gorzowie Anna Zaleska.

Czytaj też: Śmieciowe przetargi się spóźniają

Wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Stefan Sejwa powiedział PAP, że zaproponowane przez magistrat stawki były oparte na szczegółowej kalkulacji kosztów związanych z wywozem, utylizacją, segregacją oraz innymi obowiązkami nałożonymi na miasto przez nowe prawo.

"Nie jesteśmy zadowoleni, gdyż obniżenie stawek może oznaczać problemy dla miasta. Nie możemy zarabiać na śmieciach, ale i nie możemy dokładać do nich z budżetu miasta. Przy obniżeniu stawek może dojść do sytuacji, że zabraknie pieniędzy na wywóz i utylizację odpadów. Prawdą jest, że przetarg zweryfikuje wysokość stawek za wywóz, ale to tylko jeden z elementów gospodarki odpadami. Kosztów jest znacznie więcej" - powiedział Sejwa.

Obowiązek uchwalenia sposobu naliczania i określenia nowych opłat nakłada na gminę nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca.

Obecnie usługi związane z wywozem śmieci świadczy w tym mieście wiele firm. W zależności od rejonu i rodzaju budynków mieszkalnych ceny są zróżnicowane. Każdy mieszkaniec ma możliwość wybrania najtańszej oferty.

Za wywóz śmieci mieszkańcy budynków wielorodzinnych płacą od 6,32 zł do 7,31 zł miesięcznie od osoby. W przypadku domków jednorodzinnych miesięczna stawka wynosi ok. 38-48 zł przy wykorzystywaniu kubła o pojemności 120 l, wystarczającego dla 4-osobowej rodziny. Taki pojemnik jest opróżniany raz w tygodniu.

Według szacunków urzędników w roku 2012 mieszkańcy Gorzowa wyprodukowali około 35 tys. ton odpadów komunalnych. Segregacja jest na poziomie ok. 5 proc. łącznej masy zebranych śmieci. Koszty funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami szacuje się na 15 mln zł rocznie.

Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, która firma odbiera od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy, która ponosi odpowiedzialność za gospodarkę odpadami. Mieszkańcy wyboru nie mają i muszą ponosić koszty narzucone przez samorząd lokalny.

Pod koniec stycznia Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. 14 lutego nowelę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Nowelizacja daje m.in. więcej swobody władzom lokalnym i uelastycznia politykę ustalania opłat za śmieci.

Samorządy będą mogły wybrać więcej niż jedną metodę naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin; np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.