PARTNER PORTALU
 • BGK

Opłata za gospodarowanie odpadami: właściciele kompostowników zapłacą mniej

 • Michał Nowak    30 sierpnia 2017 - 11:55
Opłata za gospodarowanie odpadami: właściciele kompostowników zapłacą mniej
Resort środowiska ma wynagrodzić gminy, w których mieszkańcy zagospodarowują bioodpady na własną rękę. (fot. pixabay)

Będzie możliwość obniżenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Resort środowiska szykuje zmianę w ustawie dotyczącą odpadów biodegradowalnych.
• Właściciele nieruchomości, którzy sami zagospodarowują odpady biodegradowalne za pomocą kompostownika, za odbiór śmieci zapłacą mniej.

• Obecnie gminy za odbiór bioodpadów płacą krocie, a ustawa nie pozwala różnicować wysokości opłaty niezależnie od tego, czy ktoś posiada kompostownik czy nie.

• Mniejszy koszt mógłby zachęcić Polaków do recyklingu organicznego. Inne zachęty, które gminy już stosują, to rozdawanie bezpłatnych kompostowników.

Od 1 lipca 2017 r. obowiązują nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, które dzielą odpady na cztery rodzaje. Do pojemnika (bądź worka) niebieskiego ma trafiać papier, do zielonego szkło, do żółtego metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego odpady ulegające biodegradacji. Szczególnie interesująca jest ta ostatnia frakcja, zwłaszcza, że gminy często za odbiór bioodpadów płacą krocie. A istnieje możliwość, żeby te opłaty zmniejszyć. Wystarczy, że właściciel nieruchomości sam zajmie się zagospodarowaniem bioodpadów za pomocą kompostownika.

Na razie jednak nie pozwala na to prawo. Ustawodawstwo nie przewiduje możliwości zróżnicowania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami w przypadku deklaracji, że ktoś korzysta z kompostownika. Ale to ma się zmienić. Nie wiadomo tylko, kiedy ta zmiana nastąpi.

– Ministerstwo Środowiska ma w planach dokonanie zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które umożliwią gminie obniżenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku posiadania przydomowego kompostownika – potwierdza Ministerstwo Środowiska w przesłanym do nas komunikacie. – Biorąc jednak pod uwagę złożoność procesu legislacyjnego, trudno w tej chwili odpowiedzieć na pytanie, kiedy taka zmiana wejdzie w życie – czytamy.

O tym, że taka zmiana powinna wejść w życie jak najszybciej, nie trzeba przekonywać samorządów.

– Obniżenie opłaty dla osób które kompostują byłoby bardzo sprawiedliwe. Gdyby była taka możliwość prawna, wielu mieszkańców naszej gminy by na tym skorzystało – przyznaje Karolina Orłowska-Warga z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Długołęka. – Obecnie dużą część faktury, którą płacimy firmie odbierającej odpady, stanowią właśnie odpady bio. W zeszłym roku zbliżyliśmy się do miliona złotych za odbiór bioodpadów, a w tym roku może to być nawet więcej – dodaje.

Długołęka w woj. dolnośląskim to najlepszy dowód na to, że kompostowniki mają sens. Od marca 2017 r. gmina realizuje program propagujący kompostowanie, aby ograniczyć wywóz bioodpadów ze wsi do miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Przed użyciem przegotować, 2017-09-11 08:27:12

  Do Amator: niemal wszystkie resztki i pozostałości roślinne które po okresie wegetacyjnym zwykle trafiają do kompostownika są porażone różnymi chorobami typowymi dla obumierających tkanek flory. Wrażliwi osobnicy powinni zatrudnić laboratorium aby dopiero po otrzymaniu świadectwa zdrowia wrzucić do ...kompostu opadłe liście. Są nawet tacy naukawcy, którzy twierdzą, że przydomowe kompostowniki powinny być zabronione bo "nie można w nich uzyskać 70 stopni C" przez co kompost jest nie jest dojrzały. Tacy to powinni przed użyciem kompost wyprażyć - ale nie na ognisku - bo to też zabronione...  rozwiń
 • Amator, 2017-09-10 23:00:37

  A co robić z roślinami nie nadającymi się do kompostowania np. porażone chorobami grzybowymi? Czy innymi chorobami
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-08-30 14:16:31

  Cztery lata potrzebowaliśmy na oczywistą konstatację. Ile lat będziemy potrzebować na wprowadzenie jej w życie. Wystarczy zdecentralizować uprawnienia, a ludzie zaczną myśleć w kategoriach ekonomiczno - społecznych.