PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za odpady z prokuratorskim zarzutem

  • PAP    16 stycznia 2012 - 18:40
Opłata za odpady z prokuratorskim zarzutem

Prokurator okręgowy w Szczecinie skierował do WSA skargę na uchwałę rady miasta w sprawie opłat za odpady komunalne. Według prokuratury przepisy, które nie pozwalają mieszkańcom selekcjonującym odpady na niższe opłaty za ich wywóz, naruszają prawo.
Główny zarzut skargi dotyczy zaniechania przez radnych ustalenia niższej stawki opłaty w przypadku, gdy odpady komunalne są zbierane i przekazywane przez właścicieli nieruchomości w sposób selektywny - powiedziała rzeczniczka prokuratury okręgowej Małgorzata Wojciechowicz. Jak przypomniała, zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości w gminach opłata powinna być w takich przypadkach niższa.

Dodała, że niższa stawka za selektywną zbiórkę śmieci służy zmotywowaniu właścicieli nieruchomości do takiego działania.

Ustalone uchwałą górne stawki opłat nie zawierały podatku VAT, co jest także sprzeczne z prawem - dodała Wojciechowicz.

Zdaniem prokuratury uchwałę radnych z 2007 r. jako naruszająca prawo należy unieważnić w całości.

W przypadku uwzględnienia skargi prokuratora, a tym samym stwierdzenia nieważności uchwały, ci którzy selekcjonowali odpady, a nie płacili mniej za ich wywóz, mogliby domagać się zwrotu pieniędzy.

Rzeczniczka poinformowała, że skargę skierowano do sądu, ponieważ Rada Miasta Szczecina przez pół roku nie rozpoznała wniosku prokuratora w sprawie uchylenia uchwały.

Czytaj też: Jak nie utopić pieniędzy w śmieciach?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.