PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za parkowanie w soboty? Prokuratorzy skarżą gminne uchwały do WSA

  • MN    12 września 2016 - 12:03
Opłata za parkowanie w soboty? Prokuratorzy skarżą gminne uchwały do WSA
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych opłaty za parkowanie nie mogą być pobierane np. w soboty i niedziele (fot. pixabay)

• Prokuratorzy zaskarżyli do WSA 9 gminnych uchwał przewidujących opłaty za parkowanie w soboty.
• Do takich działań prokuratorów zobligował zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.
• W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku – skąd zaskarżono uchwały - w przygotowaniu są skargi na kolejne 12 uchwał.
Prokuratura Regionalna w Gdańsku zajęła się uchwałami rad gmin dotyczących parkowania w soboty po otrzymaniu polecenia od zastępcy prokuratora generalnego Roberta Hernanda. Zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm.).

Hernand zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których - zgodnie z ustawy o drogach publicznych - nie powinny być one pobierane.

Zgodnie z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Opłaty więc nie mogą być pobierane np. w soboty i niedziele.

Czytaj też: Wrocław, opłaty za parkowanie: Sobota będzie darmowa

Skargi na 9 uchwał trafiły do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Co więcej, jednostki prokuratury z obszaru działania Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą czynności poprzedzające skierowanie skarg do WSA w 12 kolejnych tego typu sprawach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.