PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za torbę foliową: Rząd wprowadza nowy podatek?

  • PAP/AT    18 września 2017 - 07:06
Opłata za torbę foliową: Rząd wprowadza nowy podatek?
"Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakłada wprowadzenie obowiązkowej opłaty za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (fot.fotolia)

Opłata recyklingowa za torbę foliową nie jest podatkiem. Wynika z wymogów UE i bardzo łatwo można jej uniknąć.
Media alarmują, że rząd szykuje nowy podatek od plastikowych toreb, który dotknie wszystkich Polaków. Tymczasem nowa opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika z wymogów UE i bardzo łatwo można jej uniknąć - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W Polsce zużywa się ok. 300 toreb z tworzywa sztucznego na głowę mieszkańca rocznie. To rekordowo dużo, średnia europejska to ok. 200 sztuk rocznie. "Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko" - mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

"Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakłada wprowadzenie obowiązkowej opłaty za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego" - przyznaje Małgorzata Czeszejko-Sochacka z zespołu komunikacji medialnej departamentu edukacji i komunikacji Ministerstwa Środowiska.

Jak jednak podkreśla Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu, rząd nie planuje przy okazji nowelizacji tej ustawy wprowadzenie nowego podatku. "Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika w wymogów Unii Europejskiej" - tłumaczy Brzózka.

"Opłata (...) nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć" - podkreśla rzecznik resortu środowiska.

Jak już wcześniej pisaliśmy wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ale są też głosy, że pieniądze z opłaty recyklingowej powinny zostać przeznaczone na selektywną zbiórkę foliowych odpadów z domów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.