Opłata za torby foliowe na wymianę starych pieców?

Wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na co powinny zostać przeznaczone? Zdania są podzielone.
Opłata za torby foliowe na wymianę starych pieców?
Jak szacuje resort obecnie w Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju (fot.pixabay)

Przypomnijmy, Ministerstwo Środowiska zaproponowało w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzenie odpłatności (maksymalnie 1 zł) za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zmiany w procedowanej nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami. Chodzi o to, by pieniądze z wprowadzanej opłaty recyklingowej za torby foliowe trafiały nie do budżetu państwa a do NFOŚiGW. Rząd przeznaczy je na wymianę kotłów węglowych – pisze dziennik.

To może być dobra wiadomość dla samorządów, za pośrednictwem których rozdysponowane są pieniądze na walkę z niską emisją.

- Pieniądze te powinny być pomocą głównie dla najuboższych, których nie stać na dobrej jakości kocioł, pompę ciepła czy wysokojakościowe paliwo – komentuje dla „GW” Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UNGCP (agendy ONZ).

Ale są też głosy, że pieniądze z opłaty recyklingowej powinny zostać przeznaczone na selektywną zbiórkę foliowych odpadów z domów.

Wymienna pieców może być jednak teraz pilniejsza. Przypomnijmy też, że 5 września zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. To jedno z dwóch rządowych rozporządzeń, na jakie czekały samorządy próbujące w imię walki ze smogiem wyeliminować stare piece i paliwa złej jakości. Samorządy liczą, że dzięki rozporządzeniu z gospodarstw domowych znikną najgorsze paleniska (tzw. kopciuchy), odpowiedzialne w dużej mierze za niską emisję. I to samorządy przede wszystkim przygotowują programy wymiany starych pieców, więc każdy dodatkowy pieniądz się przyda.

O jakich pieniądzach z opłaty recyklingowej za torby foliowe mowa? Jak szacuje resort, obecnie każdy Polak zużywa rocznie około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju, co w skali kraju daje ponad 11,5 mld toreb. Przeliczając na złotówki mowa jest więc o nawet 11,5 mld zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To jest dobre posunięcie.

w.potega@neostrada.pl, 2017-09-15 09:39:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE