PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za torby foliowe na wymianę starych pieców?

  • AW    14 września 2017 - 08:35
Opłata za torby foliowe na wymianę starych pieców?
Jak szacuje resort obecnie w Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju (fot.pixabay)

Wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na co powinny zostać przeznaczone? Zdania są podzielone.
Przypomnijmy, Ministerstwo Środowiska zaproponowało w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzenie odpłatności (maksymalnie 1 zł) za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zmiany w procedowanej nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami. Chodzi o to, by pieniądze z wprowadzanej opłaty recyklingowej za torby foliowe trafiały nie do budżetu państwa a do NFOŚiGW. Rząd przeznaczy je na wymianę kotłów węglowych – pisze dziennik.

To może być dobra wiadomość dla samorządów, za pośrednictwem których rozdysponowane są pieniądze na walkę z niską emisją.

- Pieniądze te powinny być pomocą głównie dla najuboższych, których nie stać na dobrej jakości kocioł, pompę ciepła czy wysokojakościowe paliwo – komentuje dla „GW” Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UNGCP (agendy ONZ).

Ale są też głosy, że pieniądze z opłaty recyklingowej powinny zostać przeznaczone na selektywną zbiórkę foliowych odpadów z domów.

Wymienna pieców może być jednak teraz pilniejsza. Przypomnijmy też, że 5 września zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. To jedno z dwóch rządowych rozporządzeń, na jakie czekały samorządy próbujące w imię walki ze smogiem wyeliminować stare piece i paliwa złej jakości. Samorządy liczą, że dzięki rozporządzeniu z gospodarstw domowych znikną najgorsze paleniska (tzw. kopciuchy), odpowiedzialne w dużej mierze za niską emisję. I to samorządy przede wszystkim przygotowują programy wymiany starych pieców, więc każdy dodatkowy pieniądz się przyda.

O jakich pieniądzach z opłaty recyklingowej za torby foliowe mowa? Jak szacuje resort, obecnie każdy Polak zużywa rocznie około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju, co w skali kraju daje ponad 11,5 mld toreb. Przeliczając na złotówki mowa jest więc o nawet 11,5 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-09-15 09:39:49

    To jest dobre posunięcie.