PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłata za wywóz szpitalnych śmieci będzie daniną na rzecz miasta?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    18 kwietnia 2013 - 16:10
Opłata za wywóz szpitalnych śmieci będzie daniną na rzecz miasta?

Dla dużych szpitali nowa ustawa śmieciowa, która zacznie obowiązywać od lipca, może oznaczać poważne problemy finansowe. Szpital Wojewódzki SP w Zielonej Górze może rocznie zapłacić nawet sześć razy więcej niż dotychczas.
Zgodnie z nowym prawem od lipca gmina ma odpowiadać za to, co się dzieje z odpadami na jej terenie. Cennik za wywóz śmieci ustalił już Zielonogórski Związek Gmin. Wysokość opłaty dla szpitala będzie zależała od tego, jaką pojemność kubłów placówka zamówi.

Czytaj też: Nowe stawki opłat za wywóz odpadów dla Zielonogórskiego Związku Gmin

Jako pierwszy zaprotestował przeciwko nowym stawkom za wywóz śmieci Szpital Wojewódzki. Lecznica zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, przyjmuje rocznie ponad 190 tys. pacjentów. Ma sześć kontenerów o pojemności 20 metrów sześciennych. Śmieci odbierane są raz w tygodniu jednym kursem.

W ub.roku za wywóz 297 ton odpadów komunalnych placówka zapłaciła ponad 88,5 tys. zł. Teraz nowe stawki lecznicę przeraziły. Według wyliczeń szpitala, jeśli za jeden pojemnik 16 m sześc. zapłaci ponad 1,4 tys. zł, to w ciągu roku wyda prawie pół miliona.

W opinii Jarosława Sierackiego, dyrektora ds. ekonomicznych szpitala dotychczas placówka mogła podpisać umowę z firmą, która proponuje najlepsze stawki za wywóz śmieci. Teraz nowe stawki będą daniną publiczną, quasi-podatkiem na rzecz miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.