PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty przedszkolne w Chełmie na nowo

  • chelmonline.pl (Marcin Kiwiński)    26 marca 2012 - 09:46

Po 2 złote i 25 groszy zapłacą rodzice przedszkolaków za każdą godzinę pobytu dziecka w miejskim przedszkolu po godzinie 13.
Rada miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) musiała podjąć nową uchwałę dotyczącą opłat za przedszkole, bo sąd uchylił poprzednią. Niezgodne z prawem było m.in. różnicowanie cen za godziny pobytu dziecka w przedszkolu i kary za spóźnienie.

Radni próbowali przeforsować ulgi dla rodzin wielodzietnych i osób w trudnej sytuacji finansowej. Radna Małgorzata Sokół proponowała 25 proc. bonifikaty na opłatę za drugie dziecko w przedszkolu i 50 proc. na trzecie. Ten wniosek popierał także radny Grabczuk. Radna Sokół zauważyła także, że zapis uchwały mówiący o opłacie w wysokości 0,15 proc. najniższej płacy krajowej, to de facto podwyższanie opłaty co roku co roku.

– Jeśli zmieni się najniższa krajowa, to rodzice zapłacą więcej. W ten sposób fundujemy im co roku podwyżkę – mówiła radna.

Radna wnioskowała o podjęcie uchwały, w której zapisana będzie kwota opłaty a nie wielkość procentowa.

Kwestie opłaty bardzo dokładnie tłumaczył prezydent Stanisław Mościcki. Wyjaśnił, że to właśnie różnicowanie stawek godzinowych i ulgi dla rodzin wielodzietnych były powodem unieważnienia poprzedniej miejskiej uchwały.

Radni mieli także pytania dotyczące umów między dyrektorami przedszkoli i rodzicami. Chcieli wiedzieć czy w tych umowach można byłoby zawrzeć obniżki. W odpowiedzi usłyszeli, że takiej możliwości nie ma.

Prezydent Mościcki zapowiedział jednak, że w nowych umowach rodzice będą mogli określić ile godzin dziecko będzie przebywać w przedszkolu każdego dnia. Do tej pory musieli deklarować jedną godzinę na cały tydzień.

– Dzięki temu, że można będzie to zrobić, opłaty będą niższe – zapowiedział Mościcki.

Prezydent zapewnił także, że niewielkie spóźnienia będą tolerowane.

– Chyba że będzie to nagminne, wtedy trzeba będzie np. zmienić godzinę odbierania dziecka z przedszkola – dodał. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.