PARTNER PORTALU
 • BGK

Opłaty za składowanie odpadów polecą w górę

 • GK    6 czerwca 2012 - 07:17
Opłaty za składowanie odpadów polecą w górę

Wzrost stawek za składowanie odpadów, z ich projekcją na kilka lat, służy stworzeniu narzędzia ekonomicznego, dzięki któremu udział innych metod przetwarzania odpadów niż składowanie będzie większy.
Na konieczność określenia przyszłorocznej oraz wieloletniej prognozy wysokości opłat za składowanie odpadów zwrócił w zapytaniu poselskim Tadeusz Arkit.

– Jest to ważne dla wszystkich, którzy będą angażowali się w procesy inwestycyjne w ramach budowy nowoczesnego i korzystnego dla środowiska systemu gospodarki odpadami komunalnymi – stwierdził poseł.

Czytaj też: MŚ zbiera informacje nt. gospodarki odpadami

Jednocześnie przypomniał, że oczekiwany i konieczny do wdrożenia model gospodarki odpadami jest taki, w którym składowisko będzie ostatnim ogniwem w procesie gospodarki odpadami. Zmniejszanie ilości produkowanych odpadów, selektywna zbiórka i odzysk opakowań, odzysk energii z odpadów, kompostowanie to priorytety w postępowaniu z odpadami.

Czytaj też: Gospodarka odpadami, PPP i środki unijne. Czy to w ogóle możliwe?

Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, odnosząc się do postulatu posła poinformował, że obecnie w resorcie trwają prace mające na celu zmianę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie opłat za składowanie odpadów.

Prace te mają na celu podniesienie stawek opłat za składowanie niektórych grup odpadów, takich jak: baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady komunalne, odpady opakowaniowe, a także odpady pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych. Stawki te zostaną określone w perspektywie kilkuletniej.

Czytaj też: Kto zapłaci za zagospodarowanie odpadów komunalnych?

Natomiast pozostałe stawki opłat za składowanie odpadów podlegać będą corocznie aktualizacji o współczynnik inflacji na mocy obwieszczenia ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na kolejne lata. Planowany termin wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia zmieniającego to 1 stycznia 2014 r.

– Należy mieć na uwadze, że stopniowy wzrost niektórych stawek za składowanie odpadów, z ich projekcją na kolejne lata, służy stworzeniu efektywnego narzędzia ekonomicznego, dzięki któremu będzie możliwy wzrost udziału innych metod przetwarzania odpadów niż składowanie – tłumaczy wiceminister Piotr Woźniak.

Dodaje, że powinno to także przyczynić się do wzrostu opłat za składowanie odpadów oraz do wykorzystania dostępnych wydajności istniejących instalacji do przetwarzania odpadów, ich modernizacji, a także do podjęcia nowych inwestycji w zakresie gospodarki odpadami.

Efekt taki można osiągnąć w sytuacji, kiedy koszt przyjęcia odpadów na składowisko będzie znacząco wyższy niż cena przyjęcia odpadów do zakładów przetwarzania odpadów innymi metodami niż składowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-06-06 23:06:39

  Jest innowacyjna technologia/opatentowana na selekcje mieszanego strumienia bez składowania z wykorzystaniem wszystkich frakcji. Samorządowcy nie kwapią się z wdrożeniem bo i tak będą mieli stałą pensję a obywatel zapłaci. Mogę praktycznie wdrożyć innowacyjna technologię, czekam na propozycje ...współpracy.  rozwiń
 • o.p., 2012-06-06 15:35:02

  A niech lecą, tak jak te ptaszyska, które na tych składowiskach żerują
 • Karol, 2012-06-06 12:48:26

  Może wreszcie będzie porządek.