Opłaty za śmieci: Gliwice, podwyżki dla niesegregujących odpady

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom gliwickiego magistratu, szykuje się podwyżka stawek za odpady komunalne. Proponowane przez prezydenta zmiany najbardziej odczują mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci.
Opłaty za śmieci: Gliwice,  podwyżki dla niesegregujących odpady
W Gliwicach znacząco wzrosną opłaty dla mieszkańców, którzy nie segregują odpadów

Od października gliwiczan czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci. W przypadku śmieci niesegregowanych różnica będzie spora – w podstawowym wariancie z 45 do 76 groszy za metr kw.

– Faktycznie, podwyżki będą. Był po prostu za duży rozstrzał w cenie. Proszę też pamiętać, że Remondis, odpowiadając na potrzeby mieszkańców, rozszerzył zakres swoich usług. Pojawi się więcej pojemników, częstszy będzie odbiór śmieci wielkogabarytowych – wylicza Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Teoretycznie, ostateczne zdanie mają radni, którzy na najbliższej sesji mogą odrzucić prezydenckie propozycje. Jednak przy obecnym układzie sił w radzie, nie ma wątpliwości, że projekt uchwały zostanie przyjęty.

– Mam nadzieję, że radni wezmą pod uwagę obecną sytuację i wymóg ustawy. Gmina nie może dopłacać lub zarabiać na wywozie śmieci, wszystko musi się bilansować – dodaje Jarzębowski.

W Gliwicach kwota za wywóz śmieci naliczania jest od metra kwadratowego nieruchomości. Zatem właściciel lokalu o powierzchni np. 65 metrów kw. przed podwyżką płacił miesięcznie 19 zł za odpady segregowane.

Opłaty wzrosną o 20 zł

Po tegorocznej podwyżce będzie płacił już 24,30 zł. Efekty planowanej podwyżki drastyczniej prezentują się w przypadku odpadów niesegregowanych. Dla 65-metrowego lokalu miesięczna opłata wzrośnie z 28,50 zł aż do 48,60 zł.

Intencje miasta są jasne. Tak dotkliwe podwyżki mają na celu znaczne zmniejszenie odsetka mieszkańców, którzy jeszcze nie segregują śmieci.

– Należy dążyć do sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą segregować odpady, a dotychczasowa nieduża różnica w wysokości opłaty w przypadku selektywnego lub
nieselektywnego gromadzenia odpadów nie zachęcała mieszkańców do segregacji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE