PARTNER PORTALU
  • BGK

Opłaty za śmieci: Gliwice, podwyżki dla niesegregujących odpady

  • 24gliwice.pl    21 lipca 2015 - 10:23
Opłaty za śmieci: Gliwice,  podwyżki dla niesegregujących odpady
W Gliwicach znacząco wzrosną opłaty dla mieszkańców, którzy nie segregują odpadów

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom gliwickiego magistratu, szykuje się podwyżka stawek za odpady komunalne. Proponowane przez prezydenta zmiany najbardziej odczują mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci.
Od października gliwiczan czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci. W przypadku śmieci niesegregowanych różnica będzie spora – w podstawowym wariancie z 45 do 76 groszy za metr kw.

– Faktycznie, podwyżki będą. Był po prostu za duży rozstrzał w cenie. Proszę też pamiętać, że Remondis, odpowiadając na potrzeby mieszkańców, rozszerzył zakres swoich usług. Pojawi się więcej pojemników, częstszy będzie odbiór śmieci wielkogabarytowych – wylicza Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Teoretycznie, ostateczne zdanie mają radni, którzy na najbliższej sesji mogą odrzucić prezydenckie propozycje. Jednak przy obecnym układzie sił w radzie, nie ma wątpliwości, że projekt uchwały zostanie przyjęty.

– Mam nadzieję, że radni wezmą pod uwagę obecną sytuację i wymóg ustawy. Gmina nie może dopłacać lub zarabiać na wywozie śmieci, wszystko musi się bilansować – dodaje Jarzębowski.

W Gliwicach kwota za wywóz śmieci naliczania jest od metra kwadratowego nieruchomości. Zatem właściciel lokalu o powierzchni np. 65 metrów kw. przed podwyżką płacił miesięcznie 19 zł za odpady segregowane.

Opłaty wzrosną o 20 zł

Po tegorocznej podwyżce będzie płacił już 24,30 zł. Efekty planowanej podwyżki drastyczniej prezentują się w przypadku odpadów niesegregowanych. Dla 65-metrowego lokalu miesięczna opłata wzrośnie z 28,50 zł aż do 48,60 zł.

Intencje miasta są jasne. Tak dotkliwe podwyżki mają na celu znaczne zmniejszenie odsetka mieszkańców, którzy jeszcze nie segregują śmieci.

– Należy dążyć do sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą segregować odpady, a dotychczasowa nieduża różnica w wysokości opłaty w przypadku selektywnego lub
nieselektywnego gromadzenia odpadów nie zachęcała mieszkańców do segregacji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.