Opłaty za śmieci w sądach. Gminy muszą zmienić sposób zarządzania odpadami

  • Piotr Toborek
  • 15-03-2017
  • drukuj
Gminy, które przekazały obsługę czynności związanych z opłatami za gospodarowanie odpadami jednostkom pomocniczym lub spółkom komunalnym, mają problem.
Opłaty za śmieci w sądach. Gminy muszą zmienić sposób zarządzania odpadami
Samorządy muszą przejąć zarządzanie gospodarką odpadami od spółek, którym zleciły to zadanie (fot. trzebownisko.pl)

Zdaniem przedstawiciela ZGW, gminom pozostaje mieć nadzieję, że do takich procesów nie dojdzie.

– Trzeba wykonać zalecenia sądu, a jednocześnie wytłumaczyć mieszkańcom, że usługa została wykonana, a zmiany wynikają jedynie z nieprecyzyjnego prawa. Warto też pamiętać, że gdyby doszło do takiej sytuacji i gmina musiałaby zwracać opłaty, to przecież zrobi to z pieniędzy mieszkańców.

Zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości

Dla uniknięcia niejasności na przyszłość, Związek Miast Polskich zaproponował, aby w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znalazł się przepis wprost wskazujący, że rada gminy może powierzyć zarządzanie systemem gospodarki odpadami spółkom, zakładom budżetowym czy też jednostkom budżetowym.

– Niestety, tak jest u nas stanowione prawo – mówi Świętalski. – Takich błędów i niejasności jest mnóstwo, a skupia się to potem na mieszkańcach i samorządach.

Jak mówi, wiele problemów wynika z obawy przed oddaniem decyzji w ręce samorządów.

– My nie potrafimy się zdecydować, czy szklanka jest do połowy pełna czy pusta. Dlatego ministerstwa jakąś część władzy oddają gminom, ale jednocześnie chcą je kontrolować i potem mamy taki problem, jak w tym przypadku, że władze samorządowe niby decydują o własnych odpadach, ale jak się okazuje – nie do końca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do w.potega@neostrada.pl: Ekipa każdej śmieciarki i samochodu odbierającego selektywną zbiórkę odpadów powinna być wyposażona w wagę i biegłego buchaltera, który zaksięguje dane dotyczące wagi i charakteru odbieranego ładunku. Jest ważne aby przygotować się organizacyjnie do 2030 roku - polskierad...io.pl/78/3564/Artykul/1739623,Parlament-Europejski-wiecej-recyklingu-i-mniej-wysypisk-smieci rozwiń

Mało czasu zostało..., 2017-03-15 14:44:09 odpowiedz

Ciągle zajmujemy się drugorzędnymi sprawami. Gmina powinna rozstrzygać i rozliczać się z efektów gospodarowania odpadami, głównie z mieszkańcami. Rozliczenie powinno być dokładne, w każdym kwartale, na stronie internetowej urzędu.

w.potega@neostrada.pl, 2017-03-15 14:25:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE