Opole, opłata za śmieci: Taniej dla rodzin wielodzietnych

Od maja 2016 roku rodziny wielodzietne z Opola - z trójką i większą liczbą dzieci - zapłacą za odbiór śmieci o 30 proc. mniej - zapowiedziały władze miasta. Obniżka ma dotyczyć ponad 10,2 tys. opolan. Będzie kosztować budżet miasta ok. 500 tys. zł rocznie.
Opole, opłata za śmieci: Taniej dla rodzin wielodzietnych
Obniżka ma wynieść 30 proc. dotychczasowych opłat (fot. Flickr/Dave Goodman)

Wprowadzenie obniżek na opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych zapowiedzieli na konferencji prasowej w środę prezydent i wiceprezydent Opola oraz przedstawiciele wszystkich klubów rady miasta i przedstawiciel radnych niezależnych.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, omawiając przekazany mediom projekt uchwały ws. zniżek zapowiedział, że będzie ona procedowana na ostatniej w tym roku sesji rady miasta 29 grudnia. "Chcemy zakończyć ten rok mocnym, prorodzinnym i prospołecznym akcentem, a jednocześnie pokazać, że zarząd miasta i radni różnych opcji politycznych mogą wspólnie pracować. Okazuje się, że bez względu na opcję łatwo nam dojść do wspólnego zdania wtedy, kiedy wprowadzane są sprawy społeczne i polityka prorodzinna" - zaznaczył.

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha wyjaśniał, że ze zniżek będą mogły korzystać rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny - z trójką lub większą liczbą dzieci. "Chodzi nam o osoby, które warunki Karty spełniają. Nie muszą natomiast tej Karty mieć, by z naszej ulgi skorzystać" - zaznaczał Pietrucha.

Obecnie Opolanie płacą 13 zł od osoby za wywóz odpadów segregowanych i 20 zł od osoby za wywóz odpadów niesegregowanych. Obniżka ma wynieść 30 proc. dotychczasowych opłat. Wiceprezydent i prezydent Opola przyznali, że proponowali obniżkę sięgającą 20 proc. wysokości dotychczasowych opłat, ale do większej ulgi namówili ich radni. Władze miasta na to przystały.

Jak wyliczono w uzasadnieniu uchwały obecnie 5-osobowa rodzina segregująca odpady płaci za to 65 zł, a po zniżce ma płacić 45 zł 50 gr, czyli o 19 zł 50 gr mniej. Dwójka segregujących odpady rodziców z piątką dzieci zapłaci po wprowadzeniu zniżki o 27 zł 30 gr mniej, niż dotąd; a samotny rodzic z trójką dzieci - o 15 zł 60 gr mniej, niż obecnie.

Pietrucha podał, że z rozeznania miasta wynika, iż zniżki mogą dotyczyć ok. 2 tys. rodzin wielodzietnych z Opola. W sumie uprawnionych do nich ma być ponad 10,2 tys. opolan. "Będzie to w naszym odczuciu realne wsparcie, bo mniej więcej jedna dziesiąta mieszkańców miasta będzie mogła z tego narzędzia skorzystać" - podkreślił wiceprezydent.

Dodał, że uwzględniając czas potrzebny na to, by uchwała weszła w życie i okres ok. 2,5 miesiąca, który miasto chce dać chętnym do skorzystania z ulgi na złożenie stosownych deklaracji, zniżki mają zacząć obowiązywać od 1 maja 2016 roku. Koszt ich wprowadzenia dla budżetu miasta to ok. 500 tys. zł. "Są to pieniądze, które w naszym odczuciu będzie można wygospodarować z tych środków, które w ramach opłat wpływają. Pracujemy też ciągle nad racjonalizacją kosztów związanych z obsługą tego systemu" - mówił Pietrucha.

W liczącej 25 radnych opolskiej radzie miasta klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego liczy 6 radnych i współpracuje, nie mając formalnie koalicji, z liczącymi po czterech radnych klubami Razem dla Opola (RdO) oraz PiS. PO ma w radzie Opola 9 radnych, a po jednym SLD i mniejszość niemiecka.

Na środowej konferencji prasowej ws. proponowanego wprowadzenia zniżek na opłaty za wywóz śmieci obecni byli szefowie wszystkich klubów radnych w opolskiej radzie miasta: Sławomir Batko (PiS); Krzysztof Drynda (RdO); Łukasz Sowada (Klubu Arkadiusza Wiśniewskiego); Zbigniew Kubalańca (PO) oraz Piotr Mielec (radny niezależny z SLD). Radni pomysł wprowadzenia zniżek poparli i podkreślali m.in., że ulga taka powinna być odczuwalna w budżecie rodzin i że będzie ona kolejnym elementem polityki prorodzinnej miasta.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Emerycie, posiadaczom KDR nie ma czego zazdrościć, ja mam 47 lat i nie wiem czy będę mieć emeryturę, o własnym domu przestałam już marzyć, zdrowie kiepskie, mężowi też zaczyna się sypać, a trójka na wychowaniu – osobiście do tej pory ja i moja rodzina ani razu nie skorzystała jeszcze z KDR, bo te ul...gi to tylko dla statystyk, ulga na śmieci, u mnie w gminie się nie śpieszą z uchwaleniem, za leki, wizyty u lekarza prywatnie płacę, taj jak Ty, zaopatruje się w Biedronce (nie ma zniżek), płacę wszystkie rachunki za prąd, gaz, kanalizację (nie ma zniżek), biegam po dyskontach za ciuchami (nie ma zniżek), które są najczęściej przechodnie – trzech chłopaków, co kilka lat, co który wyrośnie, to kolejny ma. Ja raczej z moją chorobą nie dożyję jazdy za darmo po mieście miejskimi. Zniżki w banku – po co mi konto, jak pieniądze znikają prawie od ręki. Do muzeów nie chodzimy, bo jak mam do wyboru kupić jeść na bieżąco, to nie będę się wygłupiać i ostatnich pieniędzy wydawać na wizytę w muzeum czy w kinie, zniżka na wyrobienie paszportu – fajnie, ale po co paszport, jak ja oszczędzam na biletach PKS i jak tylko mogę lecę na drugi przystanek, bo z niego taniej, a jak wracam, to wysiadam na tym, co mam tańszy bilet! Nie mam kasy na bieżące potrzeby, nie ma mowy, żeby odłożyć na urlop i całą piątką gdzieś pojechać, więc nie dla mnie zniżki w hotelach czy w pociągach! Nie zazdrość emerycie, bo nie masz czego, jak ty byłeś w wieku produktywnym, to z nie takiej karty korzystałeś – ustrój komunistyczny nie taką pomoc dawał, żyłeś w zniewalającym ustroju, ale nie oszukujmy się - pewne ani razu - nie płaciłeś za wynajęcie mieszkania prywatnej osobie, a na pewno nie takie pieniądze, jak trzeba wyłożyć dzisiaj, dostałeś mieszkanie, które z czasem wykupić mogłeś za grosze, a ja bujam się od lat z wynajmem i na to zniżek w ramach KRD nie ma. A jak napiszę, że mi się marzy dom, to słyszę, że jestem pazerną suką żebym żarła z dziećmi kaszę, a kolejny rok mojego życia, żeby był jeszcze gorszy od tego ostatniego! rozwiń

posiadaczKDR, 2015-12-31 08:01:56 odpowiedz

Kto najwięcej śmieci produkuje będzie płacił najmniej albo wcale za to samotni emeryci pokryją koszty wywozu śmieci.

emeryt_78, 2015-12-17 16:14:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE