PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: radni uchwalili darmowe przejazdy MZK dla kierowców

  • PAP/JS    29 marca 2018 - 20:16
Opole: radni uchwalili darmowe przejazdy MZK dla kierowców
Wniosek uchwały przygotowali radni klubu Razem dla Opola. Zgodnie z nowym prawem, posiadacz samochodu wraz z jedną osobą dorosłą i niepełnoletnimi dziećmi będzie mógł jeździć bezpłatnie komunikacją miejską (fot. pixabay.com)

Od nowego roku posiadacze samochodów, wraz z dorosłą osobą towarzyszącą i dziećmi będą mogli bezpłatnie jeździć autobusami MZK - uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Opole.
Wniosek uchwały przygotowali radni klubu Razem dla Opola. Zgodnie z nowym prawem, posiadacz samochodu wraz z jedną osobą dorosłą i niepełnoletnimi dziećmi będzie mógł jeździć bezpłatnie komunikacją miejską. Liczba osób zwolnionych z obowiązku zakupu biletów będzie uzależniona od liczby miejsc w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jak wyjaśniał pomysłodawca uchwały, radny Krzysztof Drynda, jest to przejaw troski zarówno o ochronę środowiska, jak i element polityki prorodzinnej.

"Do tej pory funkcjonowała zasada, zgodnie z którą w jeden dzień tygodnia z bezpłatnej jazdy autobusami MZK mógł korzystać tylko posiadacz auta. Efekty były mizerne. Proponowana przez nas zmiana może w zasadniczy sposób wpłynąć na sposób poruszania się mieszkańców Opola po mieście. Teraz rodzic, lub rodzice, zamiast zawozić dzieci do szkoły samochodem, będą mogli dojechać z nimi do przedszkola czy szkoły, a potem udać się do pracy. To zarówno będzie zysk dla środowiska, jak i budżetów domowych" - argumentował Drynda.

Przeciwko propozycji radnych wystąpił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jego zdaniem, nie wskazano źródła finansowania uchwały, która ma wejść w życie od nowego roku, a z powodu braku wpływów z biletów miejskiej spółce komunikacyjnej grozi upadłość.

"Do stycznia pozostało jeszcze dużo czasu. Nie widzę podstaw, by MZK musiało upadać. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, znajdziemy sposób na wsparcie spółki" - zapewnił Drynda.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.