PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole, rower miejski: System Nextbike ruszył. Można korzystać z rowerów

  • PAP/AT    1 marca 2016 - 13:26
Opole, rower miejski: System Nextbike ruszył. Można korzystać z rowerów
Opolanie będą mieli w tym roku do dyspozycji 164 rowery i 16 stacji (fot.opole.pl)

• Mieszkańcy Opola od marca mogą korzystać z 16 stacji i 164 rowerów miejskich.
• System ruszył po trzymiesięcznej, zimowej przerwie.
• Miasto analizuje możliwość wprowadzenia w systemie dodatkowych atrakcji, takich jak riksze czy rowery cargo.
Jak powiedział Mateusz Magdziarz z biura prasowego opolskiego urzędu miasta - mimo padającego we wtorek w Opolu śniegu system rowerów miejskich ruszył ponownie. Uruchomiony został przez operatora - firmę Nextbike Polska - w nocy z poniedziałku na wtorek.

"Mieszkańcy miasta chętnie korzystają z wypożyczalni rowerów. Użytkowników przybywa z roku na rok. Dla przykładu w ub. roku w systemie miejskich wypożyczalni zarejestrowało się ponad 3,5 tys. nowych użytkowników, więcej niż roku poprzednim" - podał Magdziarz. Zaznaczył, że w ub. roku było też o 19 proc. wypożyczeń więcej, niż rok wcześniej.

Jak podała firma Nextbike - w sumie od 2012 r., czyli od czasu gdy w Opolu działają miejskie wypożyczalnie rowerów, z systemu skorzystało już prawie 15 tys. opolan, którzy do końca 2015 roku wynajęli rowery miejskie 234 tys. razy.

Czytaj też: W największych miastach rowery miejskie dostaną ochronę

Miasto podało, że w przerwie, która trwała od początku grudnia, operator przeprowadził konserwację systemu, naprawy rowerów i przygotował infrastrukturę na kolejny sezon.

Opolanie będą mieli w tym roku do dyspozycji 164 rowery i 16 stacji - m.in. przy kampusach Politechniki Opolskiej na ul. Prószkowskiej i Sosnkowskiego, przy budynkach Uniwersytetu Opolskiego na Oleskiej i Ozimskiej, przy Dworcu Głównym PKP, a także na Placu Wolności czy Wyspie Pasiece.

Działanie systemu miejskich rowerów w Opolu reguluje umowa z 2015 r. Koszt zamówienia infrastruktury związanej z systemem i jego obsługa na lata 2015 - 2018 wyniesie ponad 1,3 mln zł.

Władze Opola analizują też możliwość wprowadzenia w systemie dodatkowych atrakcji, takich jak riksze czy rowery cargo. Magdziarz przypomniał, że wprowadzenie do użytku riksz było jednym z przegłosowanych przez Opolan do realizacji projektów w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

Zadanie to miałoby kosztować 50 tys. zł. "Ze wstępnego rozeznania wynika jednak, że za tę kwotę moglibyśmy mieć niewiele takich pojazdów. A chcielibyśmy, aby efekt był widoczny, a nie tylko symboliczny" - wyjaśnił.

Dlatego - dodał - miasto wciąż sprawę analizuje, zbiera oferty i kalkuluje. "Zależy nam na pewno, by takie dodatkowe usługi pojawiły się w ramach opolskiego systemu. W jakiej skali i kiedy uda się je wdrożyć - pokażą najbliższe tygodnie" - zaznaczył Magdziarz.

Nextbike działa w Polsce od 2011 r. na licencji niemieckiej firmy obecnej na czterech kontynentach, w 14 państwach i 73 miastach. W Polsce wypożyczalnie miejskie Nextbike uruchamiane były w minionych latach m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu, Warszawie, Sopocie, Białymstoku, Lublinie czy Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.