PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole wprowadza darmową komunikację dla kierowców w każdy piątek

  • PAP/AT    27 marca 2015 - 07:11
Opole wprowadza darmową komunikację dla kierowców w każdy piątek
Danie możliwości pozostawienia samochodu osobowego na parkingu w zamian za darmowe przejazdy spowoduje mniejsze zatłoczenie na opolskich drogach (fot. mzkopole.pl)

W każdy piątek w Opolu będzie można jeździć autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego za darmo. Poza tym miasto wprowadzi bilety weekendowe oraz dobowe - zamiast dziennych.
- Kierowcy, którzy będą mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny swojego samochodu, będą mogli w piątki w Opolu jeździć autobusami MZK za darmo - zdecydowała rada miasta. Poza tym Opole wprowadzi bilety weekendowe oraz dobowe - zamiast dziennych.

Zmiany dot. przejazdów autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu oraz biletów na te przejazdy wprowadzono podczas czwartkowej rady miasta.

Jedną z nich było wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami MZK w piątki w od godz. 6 do 18. Będą mogli z nich korzystać kierowcy, którzy mają prawo jazdy kat. B i będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu, którego są właścicielem lub współwłaścicielem. Naczelnik Biura Organizacji Transportu Zbiorowego w opolskim Urzędzie Miasta Tomasz Zawadzki tłumaczył, że darmowe piątki to "próba przetestowania możliwości zmiany preferencji kierowców samochodów osobowych".

Pytany o to, dlaczego na taki pilotaż wybrano akurat piątek tłumaczył, że jest to dzień tygodnia, w którym w mieście następuje "duża wymiana ludzi", bo np. wyjeżdżają wtedy studenci studiów dziennych, a przyjeżdżają studenci zaoczni.

"Liczymy, że danie możliwości pozostawienia samochodu osobowego na parkingu w zamian za darmowe przejazdy spowoduje mniejsze zatłoczenie na opolskich drogach w ten dzień" - tłumaczył.

Poprawkę do projektu uchwały dotyczącej darmowych piątków dla kierowców zgłosił klub radnych PO. Jak mówił radny PO Krzysztof Kawałko jego klub chciał, by z takich darmowych przejazdów kierowcy mogli korzystać od poniedziałku do piątku pilotażowo do końca roku.

"Wtedy mielibyśmy próbę, która wymiernie pokazałaby, czy kierowcy są zainteresowani tym, by przesiąść się z samochodów do autobusów" - tłumaczył.

Szef klubu radnych PO Zbigniew Kubalańca przekonywał też, że należy "zliberalizować listę dokumentów", które musi mieć przy sobie kierowca jadący za darmo w autobusie. W jego opinii powinien wystarczyć po prostu dowód rejestracyjny pojazdu - bez obostrzenia, że musi to być dokument wystawiony na osobę, która jedzie autobusem MZK za darmo. Poprawka PO jednak nie została przyjęta.

Poza tym w ramach zmian wprowadzonych przez radę miasta, a dotyczących komunikacji miejskiej w Opolu, wprowadzono np. bilet dobowy w miejsce dotychczasowego biletu dziennego. Zawadzki wyjaśniał, że bilet dobowy będzie ważny 24 godziny od momentu skasowania, a nie - jak dotychczasowy dzienny - do północy danego dnia. Zamiast 8 zł, jak dzienny, będzie jednak kosztował 9 zł.

Ponadto dotychczasowe bilety miesięczne zastąpiono 30-dniowymi. Wprowadzono także bilety ważne 90 dni, bilety 150-dniowe szkolne dla dzieci i uczącej się młodzieży; 140-dniowe bilety akademickie dla studentów i doktorantów oraz bilety wakacyjne dla dzieci i uczącej się młodzieży. "Bilety długookresowe mają przywiązać pasażera do komunikacji zbiorowej i dają zniżki. Np. bilet trzymiesięczny jest o około 12,5 proc. tańszy od kupowanych trzy miesiące z rzędu biletów 30-dniowych" - wyliczał Zawadzki.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.