PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole zakupiło kolejne niskoemisyjne autobusy

  • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 16:07
Opole zakupiło kolejne niskoemisyjne autobusy
Wiosną przyszłego roku tabor opolskiego przewoźnika wzbogaci się o 13 autobusów 12-metrowych i 15 osiemnastometrowych z serii MAN Lion's City. (Fot. mat. pras. MAN)

W maju 2018 roku Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu otrzyma 28 nowych autobusów marki MAN. Umowę w tej sprawie podpisali w czwartek przedstawiciele spółki, Urzędu Miasta i wykonawcy pojazdów.
• Zakup autobusów jest częścią wdrażanego przez miasto Opole w latach 2015-2029 projektu pt. "Czysta komunikacja publiczna". Koszt projektu to 118 mln złotych, z czego 88,5 mln stanowić mają dotacje.

• W ramach działania planowana jest m.in. kompleksowa modernizacja zajezdni autobusowej MZK, zakup 61 niskoemisyjnych autobusów miejskich i specjalistycznego holownika.

• Podpisana w czwartek umowa dotyczy dostawy 28 autobusów niskopodłogowych marki MAN, poruszanych silnikami wysokoprężnymi spełniającymi normy EURO 6. Całkowita wartość umowy to 36,5 mln złotych.

Wiosną przyszłego roku tabor miejskiego przewoźnika wzbogaci się o 13 autobusów 12-metrowych i 15 osiemnastometrowych z serii MAN Lion's City. 

Pojemność nowych autobusów to odpowiednio 98 i 147 pasażerów. Wszystkie będą wyposażone w nowoczesne systemy informacji i klimatyzację.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes MZK Tadeusz Stadnicki, jest to pierwsza tak duża modernizacja taboru od kilkudziesięciu lat. Po ponad 40 latach do Opola znowu trafią nowoczesne autobusy przegubowe, a dzięki dostawom nowych autobusów do modernizowanej w ramach tego samego projektu bazy MZK, pasażerowie będą mogli cieszyć się komfortowymi autobusami, a firma mniej awaryjnymi i ekologicznymi pojazdami, które zastąpią wyeksploatowane pojazdy.

- Autobusy, na które czekamy będą mogły być kompleksowo obsługiwane w nowej zajezdni. Mają specjalne przyłącza, dzięki którym w czasie pobytu na bazie będą doładowywane ich akumulatory, nagrzewane silniki i uzupełniane ciśnienie w systemach pojazdów. Dzięki temu skrócimy do minimum kosztowny i kłopotliwy rozruch, znacząco przedłużymy żywotność autobusów, a pasażerowie już na pierwszym przystanku będą mogli wsiąść do ciepłego autobusu - podkreślał Stadnicki.

Nowe autobusy zostaną wyposażone m.in. w punkty dostępowe do Internetu i nowoczesne systemy informacji podróżnych. W ramach projektu firma zamierza także kupić mobilne i stacjonarne biletomaty oraz wdrożyć elektroniczne systemy sprzedaży biletów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.