PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie kupiło siedem pociągów elektrycznych Impuls

  • bad    29 października 2015 - 18:38
Opolskie kupiło siedem pociągów elektrycznych Impuls

Elektryczny zespoł trakcyjny Impuls. Fot. mat. prasowe

Na początku lipca przyszłego roku pojawi się na opolskich torach pierwszy Impuls – pociąg produkowany przez nowosądecki Newag. Firma dostarczy na zamówienie samorządu województwa opolskiego siedem elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą kursować na trasie pomiędzy Kędzierzynem Koźlem, Opolem, Brzegiem i Wrocławiem.
29 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowę na dostawę 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Impuls z opcją na 2 dodatkowe pojazdy.

Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że to historyczna chwila. – Pierwszy raz podpisujemy tak dużą umowę na zakup taboru. To także pierwsze elektryczne pociągi, jakie kupujemy – do tej pory były to spalinowe szyno busy. I wreszcie jesteśmy pierwszym województwem, które po rozstrzygnięciu przetargu podpisuje umowę na ten cel w ramach nowej perspektywy finansowej  - mówił.

11 województw zakupiło Impulsy

Wiceprezes Newag Bartosz Krzemiński informował, że na polskich torach całego kraju jeździ już 70 pociągów typu Impuls. - Województwo opolskie jest 11 województwem, które zakupiło elektryczne zespoły trakcyjne tego typu. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że będziecie państwo zadowoleni z dokonanego wyboru. Nasze Impulsy są bezpieczne, komfortowe tak dla pasażerów jak i załogi,  i co najważniejsze nie psują się – powiedział.

Czytaj też: Koleje Mazowieckie: Impuls pobił rekord prędkości

Elektryczne zespoły trakcyjne typu Impuls należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów na polskim rynku, oferowanych nie tylko przez krajowych producentów. Przystosowane zostały do prędkości maksymalnej 160 kilometrów na godzinę, ale niedawno pobity został przez nie rekord prędkości - 226 kilometrów na godzinę.

Producent wyposaży je w nowoczesny układ napędowy i hamulcowy, klimatyzację, nowoczesną informację pasażerską w systemie audio-video, monitoring, 176 miejsc siedzących (fotele pasażerskich z gniazdkami elektrycznymi AC 230V), bezpłatne Wi-Fi. Będą przystosowane do przewozu osób z ograniczoną zdolnością ruchową i do przewozu rowerów.

Kontrakt w wersji podstawowej przewiduje dostawę 5 pojazdów do 31  stycznia 2018 r. oraz opcję na dostawę dwóch dodatkowych pojazdów do 10 grudnia 2018r. W przyszłym roku Opolanie będą mogli korzystać już z trzech nowych „Impulsów”. Cały kontrakt z Newagiem opiewa w sumie na 88.338 tys. złotych. Pieniądze pochodzić będą z czterech źródeł: budżetu województwa opolskiego oraz rezerwy celowej budżetu państwa, Funduszu Kolejowego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020, z którego dofinansowanie wyniesie 15,5 mln euro.

Projekt zakupowy realizowany jest pod nazwą pn. „Opolskie mobilne! – usprawnienie transportu zbiorowego regionu i aglomeracji opolskiej”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.