Opolskie MZK z nową zajezdnią za 35 mln złotych

Miejski Zakład Komunikacji w Opolu rozpoczął budowę nowej zajezdni. Koszt inwestycji to 35 mln złotych. W piątek (28 kwietnia) podpisano umowę z generalnym wykonawcą - firmą Adamietz.
Opolskie MZK z nową zajezdnią za 35 mln złotych
Projekt obejmuje kompleksową modernizację całej zajezdni, z wyjątkiem budynku biurowego (fot. Opole. wikipedia.org)

Projekt obejmuje kompleksową modernizację całej zajezdni, z wyjątkiem budynku biurowego. Głównym założeniem inwestycji jest obniżenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. W jej ramach zostanie wybudowany nowoczesny ciąg diagnostyczno-obsługowy w hali o powierzchni 1600 m. kw. Odbywać się tam będzie obsługa techniczna pojazdów, włącznie z możliwością bezprzewodowego programowania wszystkich urządzeń pokładowych i wymiany danych z centralnym serwerem systemu.

Mycie, czyszczenie i sprzątanie autobusów możliwe będzie w zautomatyzowanych myjniach z mechanicznym i biologicznym oczyszczaniem, w których używana będzie woda opadowa z dachu hali. Urządzenia recyklingu wody będą funkcjonowały jak klasyczna oczyszczalnia miejska w oparciu o kilkuetapowy cykl wykorzystujący do oczyszczenia m.in. nieszkodliwe dla środowiska kultury bakterii.

Dodatkowo zmodernizowana zostanie stacja paliw. Wymieniona zostanie cała instalacja paliwowa wraz ze zbiornikami, dystrybutorami i wiatą osłaniającą autobusy podczas tankowania. Przy tej okazji zostaną usunięte wszystkie przestarzałe zbiorniki jednopłaszczowe, w których miejsce zostanie zabudowany zbiornik używany do oczyszczania spalin w silnikach wysokoprężnych. W hali będą mogły być także obsługiwane autobusy zasilane gazem ziemnym i wodorem.

Łączna wartość inwestycji to 35 mln złotych. Dofinansowanie z funduszy europejskich to prawie 15 mln złotych. Wkład własny pochodzić będzie ze środków własnych spółki. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2019 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE