PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Powstała jedna z najnowocześniejszych sortowni w regionie

  • MN    5 kwietnia 2017 - 12:37
Opolskie: Powstała jedna z najnowocześniejszych sortowni w regionie
RIPOK w Gotartowie odbiera odpady z trzech powiatów województwa opolskiego. (fot. opolskie.pl)

W woj. opolskim powstała jedna z najnowocześniejszych sortowni odpadów.
• „Eko-Region” otwiera w Gotartowie koło Kluczborka inwestycję wartą ponad 40 milionów złotych.

• Hala sortowni wraz z infrastrukturą pozwala odzyskać 16 różnego rodzajów odpadów, nadających się do przetworzenia.

• Sortownia jest częścią zakładu, który pozwala na przetworzenie 100 tysięcy ton odpadów rocznie.

Spółka ”Eko-Region” Bełchatów od połowy 2008 roku zarządza składowiskiem w Gotartowie i poprzez liczne inwestycje doprowadziła do powstania jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w Polsce. Jeszcze przed wejściem w życie ustawy „śmieciowej”, czyli w 2013 roku, za kwotę 8,5 miliona zł  wybudowano kompostownię. Skorzystano wtedy z pożyczki udzielonej przez WFOŚiGW w Opolu. Natomiast w 2016 roku za kwotę 40 milionów złotych wybudowana została sortownia wraz z niezbędną infrastrukturą (budynek administracyjno – socjalny, place manewrowe, pomieszczenia magazynowe).

Obecnie Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Gotartowie odbiera odpady z trzech powiatów województwa opolskiego: namysłowskiego, kluczborskiego i oleskiego.

Zakład obsługuje rejon zamieszkały przez około 190 tysięcy mieszkańców. Z tych gmin miesięcznie trafia do zakładu około 4 tys. ton odpadów. Po ich przetworzeniu wydzielanych jest szesnaście frakcji surowcowych, które wykorzystywane są do ponownego przetworzenia (recyklingu). Możliwości techniczne zakładu pozwalają na przetworzenie w ciągu roku około 100 tysięcy ton odpadów.

Rozbudowa infrastruktury w Gotartowie ma na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych (w tym biodegradowalnych) kierowanych do składowania oraz przyczyni się do odzysku surowców wtórnych (m.in. szkła, metali, aluminium, tworzyw sztucznych, makulatury). Te działania umożliwią osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu, określonych przez Ministra Środowiska. To jedno z największych wyzwań stojących przed gminami i firmami zajmującymi się gospodarką odpadami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Bruno, 2017-04-06 07:36:45

    Ciekawe- wydzielanych jest szesnaście frakcji surowcowych, które wykorzystywane są do ponownego przetworzenia (recyklingu). Tj. Co, nie sortuja 20 03 01? Czy zmieszane tez trafiaja do ponownego przetworzenia?
  • Mazurek Dąbrowskiego, 2017-04-05 12:50:37

    Otwarto nową sortownię określoną już w dokumentach rządowych założeń do ustawy śmieciowej (z 2010 roku) jako "instalacje niecelowe" - "budowa sortowni odpadów zmieszanych jako samodzielnej instalacji do odzysku surowców wtórnych jest technologicznie i środowiskowo nieuzasadniona, bow...iem frakcja surowca uzyskana przy sortowaniu odpadów zmieszanych wynosi ok. 8 %, co nie stanowi znaczącego udziału. Poza tym jakość odpadów pozyskiwanych w takiej sortowni nie zawsze pozwala na dalsze przetworzenie”. I chociaż wiadomo, że za trzy lata Polska musi odzyskiwać pod rygorem unijnych sankcji finansowych - 50 procent masy odpadów - to wciąż pieniądze publiczne są marnotrawione na "nieuzasadnione ekonomicznie i ekologicznie instalacje" - a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są głuche, ślepe i nieczytate...  rozwiń