PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie stawia na termomodernizację. Miliony złotych na 21 budynków

  • MN    6 grudnia 2017 - 19:31
Opolskie stawia na termomodernizację. Miliony złotych na 21 budynków
W efekcie realizacji projektu modernizacji energetycznej zostanie poddanych 21 budynków (fot. PTWP)

W woj. opolskim podpisano umowę na duży projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 20 mln zł.
• Szkoły, przedszkola, żłobek, szpital i urząd gminy to niektóre z budynków, które będą poddane termomodernizacji.

• Wartość całego projektu skierowanego do samorządów subregionu południowego opiewa na kwotę 20,3 mln zł.

• Projekt będzie realizowany do 15 września 2018 roku.

Liderem projektu jest powiat nyski, zaś partnerami – powiaty głubczycki i prudnicki oraz gminy: Branice, Głubczyce, Prudnik, Biała, Paczków, Głuchołazy, Pakosławice, Nysa, Korfantów, Otmuchów, Skoroszyce i Grodków.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że ze względu na liczbę partnerów to trudny projekt. – Trzy powiaty, dwanaście gmin, to duże wyzwanie pod względem organizacyjnym, ale mam nadzieję, że doświadczeni samorządowcy sobie z tym poradzą. Ale to przede wszystkim radość dla mieszkańców, bo termomodernizacji zostaną poddane ważne dla nich budynki: żłobki, przedszkola, szkoły, świetlice wiejskie.

Czytaj też: Spore dofinansowanie na inwestycje gazowe na Opolszczyźnie

Termomodernizację przejdą m.in. budynki szkół w Głubczycach, Prudniku, Białej, Płaczkowie, Głuchołazach, Otmuchowie i Chróścinie. Inwestycję będą też realizowane w nyskim szpitalu, urzędzie gminy w Pakosławicach czy przedszkolu w Ścinawie Nyskiej.

- To duże porozumienie międzysamorządowe. My, powiat nyski, mamy w nim jedno zadanie - termomodernizację naszego powiatowego szpitala, jego przedwojennej części, który wymaga pewnych nakładów. To duże wsparcie. – mówi Czesław Biłobran, starosta nyski. Podkreśla jednocześnie, jako szef subregionu, że ważne jest, że z tych pieniędzy skorzystają niemal wszystkie samorządy z tego obszaru. - To pierwsze nasze takie duże, wspólne zadanie, kolejne planujemy na przyszły rok – dodaje.

W efekcie realizacji projektu modernizacji energetycznej zostanie poddanych 21 budynków, co spowoduje znaczące zmniejszenie rocznego zużycia energii w budynkach publicznych, dzięki temu znacząco zmniejszy się także emisja gazów cieplarnianych.

Czytaj też: Kamery termowizyjne w akcji, czyli efektywność energetyczna po poznańsku

Ale termomodernizacja może tez służyć aktywizacji społecznej, czego przykładem są Branice. Wójt Branic Sebastian Baca mówi, że część projektu dotycząca jego gminy to przystosowanie dawnego budynku przedszkola do tego, by mógł tam znaleźć swoją siedzibę Zakład Aktywności Zawodowej, zrzeszający kilkadziesiąt osób z różnym stopniem niepełnosprawności.

- W ramach projektu wyremontowany zostanie budynek, powstaną pracownie, biura, drukarnia obsługiwana przez osoby niepełnosprawne - wymienia Sebastian Baca i dodaje, że całkowity koszt remontu oszacowano na 1,6 mln zł. - Z projektu dostaniemy 600 tys. zł, marszałek obiecał jeszcze część na wkład własny. Będziemy także pukać do PFRON-u, bo wierzymy, że tak ważny projekt otrzyma wsparcie - mówi wójt Branic.

Projekt „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie subregionu południowego” będzie realizowany do 15 września 2018 roku. Całkowita wartość to ponad 20,3 mln złotych, zaś kwota jego dofinansowania z funduszy unijnych to 10,6 mln złotych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.