PARTNER PORTALU
 • BGK

Osady ściekowe - co z nimi zrobić, by nie płacić kar?

 • AW    1 czerwca 2015 - 13:53
Osady ściekowe - co z nimi zrobić, by nie płacić kar?
Fot. Morguefile.com

Zakaz składowania osadów oznacza zwiększenie kosztów funkcjonowania oczyszczalni ścieków, a w konsekwencji - zwiększenie opłat dla mieszkańców – twierdzi Barbara Koszułap, członek rady nadzorczej Eneris Surowce.
W naszym kraju rośnie liczba oczyszczalni, zwiększa się więc ilość produkowanego przez nie osadu ściekowego. Każda oczyszczalnia stoi przed dylematem, co z nim zrobić. Składowanie jest najtańszym, ale jednocześnie najmniej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Najkorzystniejszym byłoby przetworzenie i ponowne wykorzystanie osadu (np. jako paliwa albo nawozu).

Problem ze składowaniem osadów po 1 stycznia 2016 r.

Zdaniem Barbary Koszułap, Polska będzie mieć jeszcze większy problem z zagospodarowywaniem osadów ściekowych po 1 stycznia 2016 r. Wynika to nie tylko z potencjalnych kar za niewdrożenie dyrektywy, ale także znacznych nakładów inwestycyjnych, które trzeba ponieść w skali kraju, by rozwiązać problem osadów w sposób systemowy.

- Aż 176,7 tys. ton rocznie cennego surowca, czyli 19 proc. wolumenu wytwarzanych osadów, podlega składowaniu, czyli marnotrawienia. Jest to potężny problem zwłaszcza gdy od 1 stycznia 2016 roku będzie obowiązywał unijny, bezwzględny zakaz składowania odpadów o cieple spalania powyżej 6 MJ/kg suchej masy – podkreśla Barbara Koszułap.

Jak dodaje, nie wszystkie osady ściekowe musimy spalać w specjalnie dedykowanych do tego celu spalarniach (w Polsce funkcjonuje obecnie dziewięć spalarni osadów ściekowych, które według szacunków pokrywają zapotrzebowanie na zagospodarowanie osadów w 16 proc.). Pozostałe sposoby radzenia sobie z osadami to wykorzystanie rolnicze oraz rekultywacja gruntów.

Osady ściekowe jako cenny surowiec

Tymczasem osady po osuszeniu to surowiec o wartościach energetycznych, warto więc rozważyć odpowiednie przygotowania tego odpadu i współspalanie w instalacjach przemysłowych, w cementowaniach, a w późniejszym okresie także w instalacjach do termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

- Nie powinniśmy również zapominać o możliwości zagospodarowywania tego typu odpadu w biogazowaniach i innych rozwijających się w naszym kraju innowacyjnych instalacjach przetwarzania odpadów – dodaje przedstawicielka firmy Eneris Surowce.

Koszułap podkreśla, że w tym przypadku nie ma sprawdzonych rozwiązań doraźnych. Zasadniczym celem wyboru sposobu zagospodarowania osadów powinny być: pewność́ pozbycia się tego odpadu, długoterminowość́ zastosowanego rozwiązania oraz całościowy wpływ na środowisko. Wiąże się z tym bezpośrednio konieczność analizy wielkości rynków zbytu oraz czasu, w którym dane rozwiązanie będzie możliwe do wdrożenia.

- Zamiast pytać, czy przetwarzać osady, powinniśmy raczej zastanowić się, jak je przetwarzać - mówił już dwa lata temu prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. - Jeśli nie zaczniemy ich odzyskiwać, to w 2030 r. może ich po prostu zabraknąć – dodał.

Jak przypomina Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu, specyficzne cechy osadów ściekowych to: wysokie uwodnienie, znaczna zawartość substancji organicznych i związków azotowych, a niższa fosforu i wapnia, zróżnicowana zawartość metali ciężkich, niska zawartość organicznych substancji szkodliwych, zróżnicowany stopień zagrożenia sanitarnego, największy dla surowych osadów wstępnych.

Skład fizyczno-chemiczny osadów zależy od rodzaju i ilości ścieków wprowadzanych do kanalizacji oraz metod ich oczyszczania, natomiast o wyborze sposobu przeróbki i ostatecznego unieszkodliwiania decydują własności technologiczne osadów.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Marek, 2018-03-03 17:17:07

  docplayer.pl/59012846-Uniwersytet-ekonomiczny-we-wroclawiu.html
 • Pracownik oczyszczalni, 2016-02-14 22:46:48

  Stosowanie osadów jako nawozu? Osobiście znam historie pracowników oczyszczalni,którzy na osadach właśnie sadzili sobie pomidory. Rosły wielkie i dorodne. Dziś żaden z tych ludzi nie żyje. Tak "zdrowe" są to rzeczy.
 • mj, 2015-09-24 13:32:54

  Proponuję użycie technologii przetwarzanie osadów ściekowych z odzyskiem wody i wytworzeniem energii elektrycznej i cieplnej, opracowanej przez Janicki Bioenergy w USA i wkrótce dostępnej w Polsce.