PARTNER PORTALU
  • BGK

Osowa: woda czysta, kąpieliska nadal nie ma

  • www.Osowa24.pl    13 lipca 2012 - 13:16
Osowa: woda czysta, kąpieliska nadal nie ma

Temat kąpieliska nad jeziorem powraca jak bumerang. Niestety za każdym razem skutek starań o jego dopuszczenie do użytkowania, jest taki sam.
Również w tym roku mała plaża na Nowym Świecie nie będzie dopuszczona do kąpieli. Nie oznacza to absolutnie, że woda w jeziorze jest niezdatna do jej zażywania. Po prostu znów nikt nie wystąpił do odpowiednich władz o stworzenie tu kąpieliska.

Pod koniec maja ubiegłego roku otrzymaliśmy informację, że Państwowy Inspektor Sanitarny nie znalazł podstaw do stworzenia tu kąpieliska. Miejsce to nie znalazło się w przygotowanym przez prezydenta Gdańska projekcie uchwały, obejmującym wykaz kąpielisk w sezonie letnim 2011.

Zatem kolejne pismo skierowaliśmy do MOSiRu w Gdańsku. Tu powiedziano nam, że pierwsze z całej serii badanie, które odbyło się w dniu 10 czerwca 2011 roku, wykazało że woda w Jeziorze Wysockim jest kolokwialnie mówiąc czysta. Po analizie badań wody z całego sezonu 2011, MOSiR w Gdańsku miał podjąć decyzję o organizacji kąpieliska, bądź miejsca wykorzystywanego do kąpieli.

Aktualnie dysponujemy już pełnymi badaniami wody za cały rok 2011. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić zatem, że woda z naszego jeziora spełnia normy. Dotyczy to tak badań wizualnych jak i (co najważniejsze) badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych.

Analizowane w 2011 próbki wody, nie stwierdziły przekroczenia norm zawartości bakterii Escherichia Coli oraz Enterokoków czyli pałeczek kałowych. Badania prowadzono regularnie aż do września. Również przeprowadzone w maju tego roku badania nie budzą wątpliwości. Woda jest czysta!

Jak zapewniono nas w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gdańsku, badania wody są prowadzone na bieżąco. Ze strony MOSiRu jest wola stworzenia takiego kąpieliska zwłaszcza, że śródlądowego miejsca kąpieli w Gdańsku nie ma. Stworzona będzie kalkulacja kosztowa, aby w roku przyszłym mieszkańcy Osowej i okolic mieli już gdzie bezpiecznie wypoczywać.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.