PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostapiuk: w RIPOK-ach nieważna technologia, ważne uzyskane parametry

  • Piotr Toborek    13 maja 2014 - 10:40
 Ostapiuk: w RIPOK-ach nieważna technologia, ważne uzyskane parametry

- Polska jest różnorodnym krajem pozwólmy więc w RIPOK-ach stosować dowolne technologie – mówi wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.
Podczas dyskusji w trakcie VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Janusz Ostapiuk wiceminister ochrony środowiska, zdradził założenia, jakie ma zawierać nowelizacja ustawy o gospodarowaniu odpadami.

Czytaj też: Ostapiuk: będą znaczące zmiany dotyczące RIPOK-ów

Ważnym elementem nowelizacji będzie zmian standardów dotyczących Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK).

- Z niedoskonałości Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami wyszły takie błędy, jak te, że za RIPOK uznaje się nowoczesną instalację zbudowaną za miliony złotych i zwykłą taśmę ze starym sitem na końcu, która pozwala tylko przerzucić odpad i zmienić kod po to, żeby uniknąć opłaty marszałkowskiej – mówił Ostapiuk.

Dlatego trwają w ministerstwie intensywne prace nad stworzeniem jednolitych standardów dla RIPOK-ów.

Minister, mówiąc o szczegółach, przyznał, że jest zwolennikiem rozbicia kryteriów dla składowania pozostałości z procesów termicznych (załącznik 5 – TOC do 3 proc.  s.m. ) oraz dla pozostałości z procesów  mechanicznego – biologicznego przetwarzania odpadów:

 - Jak się skłaniam do tego, żeby zostawić tylko trzy parametry: kaloryczność – 6 MJ/kg,  całkowity węgiel organiczny TOC – 20 proc. i współczynnik oddychania AT4 – 10 mg O2/ g s.m.


Zdaniem ministra powyższe trzy współczynniki korelują z wymogami rozporządzenia w sprawie MBP i gwarantują, że do składowania zostanie dopuszczona jedynie zmineralizowana, niepalna frakcja z przerobu zmieszanych odpadów komunalnych.

- Pozostawienie przepisu w niezmienionej formie spowoduje tworzenie nierzetelnych sprawozdań, które będą tylko fikcją, a przecież chyba nie o to chodzi – tłumaczy Ostapiuk.

Minister przyznał, że to na razie propozycja, ale chce przekonać swoich współpracowników do jej wprowadzenia w życie.

-  Polska jest różnorodnym krajem, mamy różne obszary o swojej specyfice. Jestem więc coraz bliższy tego, żeby trzymać się tych 3 parametrów technicznych, nie wdawać się w dyskusje, czy ma to być rękaw, folia, komora czy 100 tysięcy innych pomysłów. Ja nie mówię, że tak będzie, ale jestem coraz bliższy przekonania moich współpracowników, żeby taką decyzję podjąć.

Propozycje ministra nie dla wszystkich są jednak dobrym rozwiązaniem:

- Nie zgadzam się z założeniami nowelizacji, bo sytuuje ona Zakłady Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów w grupie zakładów jedynie unieszkodliwiających odpady – mówi Marek Mrówczyński prezes Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej Master w Tychach.

Zdaniem Mrówczyńskiego po wprowadzeniu nowelizacji technologicznie instalacje MBP zostają sprowadzone półkę niżej.

- Podczas gdy te nowoczesne zakłady mają dużo większe możliwości, mogą realnie odzyskiwać frakcje recyklingowe, paliwowe – mówi prezes - Także  w kwestii zagospodarowania odpadów biologicznych rozporządzenie cofa nas o 10 lat, a w takich zakładach moglibyśmy zrobić taki przeskok technologiczny. Tego ta nowelizacja nie zapewnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Generał Szwadronów Śmieci, 2014-06-01 19:50:55

    Do technolog: Takie wpisy "technologów" kwestionujących zasadę "róbta co chceta" i zasiewające nieufność do decydentów będą poddawane surowej kontroli i sprawcy demaskowania wobec Unii Europejskiej tego, że w Polsce odpady po kosztownej, energochłonnej obróbce powiększającej efek...t cieplarniany - są w efekcie zrzucane na wysypiska będą traktowani jak zdrajcy...  rozwiń
  • technolog, 2014-06-01 10:16:15

    Jako technolog sprzeciwiam sie, aby stabilizacja dobrze chodziła MUSI BYĆ zapewnione powietrze (przerzucanie), woda i odpowiednia temperatura, bez chocby jednego tego elementu odby nie stabilizują się, a uzystanie at4 jest w rekawach iluzoryczne tamtemp dochodzi do 80 st. i nastepuje proces biosusze...nia i taki odpad po składowaniu dopiero zaczyna pracowac bo ma dostep do wody.  rozwiń