PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnie umowy na odbiór śmieci w Warszawie podpisane

  • PAP    15 kwietnia 2014 - 18:41
Ostatnie umowy na odbiór śmieci w Warszawie podpisane

- Stołeczny ratusz podpisał umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania i firmą Lekaro na odbiór i zagospodarowanie odpadów z 10 dzielnic - poinformował ratusz. Nowe zasady związane m.in. segregacją odpadów obejmą wszystkich mieszkańców od 1 sierpnia.
Podpisane we wtorek umowy z MPO i Lekaro będą obowiązywały przez trzy lata. Wartości umów ze spółką miejską na odbiór i zagospodarowanie śmieci wynoszą odpowiednio: dla Bielan i Żoliborza - 83,4 mln zł, dla Białołęki i Targówka - 115,7 mln zł, dla Ochoty, Ursusa i Włoch - 122,2 mln zł, a dla Woli i Bemowa - 118 mln zł. Umowa z Lekaro na odbiór śmieci z Mokotowa opiewa na 115,3 mln zł.

"Miasto będzie miało za pomocą systemu GPS pełną kontrolę nad śmieciami odbieranymi od mieszkańców. Co ważne, nie generuje to żadnych dodatkowych obowiązków dla samych warszawiaków - jedyne, co trzeba robić, to uiszczać tak jak dotychczas opłatę śmieciową i, jeśli tak się zadeklarowało, segregować śmieci" - wyjaśnia cytowana w komunikacie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podpisanie tych umów było możliwe po odrzuceniu w zeszłym tygodniu przez Krajową Izbę Odwoławczą skarg firm Remondis oraz Byś od stołecznego przetargu śmieciowego. Został on rozstrzygnięty na początku września 2013 roku.

Czytaj też:  KIO: stolica nie musi powtarzać przetargu na śmieci

Ratusz przypomina, że stawki opłat śmieciowych pozostają bez zmian. Wyjaśniono, że do wakacji MPO i Lekaro, podobnie jak było to w przypadku wejścia nowych zasad śmieciowych w ośmiu dzielnicach w lutym br., będą prowadzić inwentaryzację punktów odbioru, czy układać trasy.

"Zgodnie z zapisami umów, docelowy system zacznie obowiązywać w całym mieście od 1 sierpnia" - zaznaczyła prezydent miasta.

Oznacza to, że od wakacji odpady ze Śródmieścia, Bielan, Żoliborza, Białołęki, Targówka, Ochoty, Ursusa, Włoch, Woli i Bemowa - odbierze MPO; z Wawra, Rembertowa, Wesołej, obu Prag i Mokotowa - Lekaro, a z Wilanowa i Ursynowa - śmieci odbierze firma Sita.

Ratusz przypomina, że odpady zmieszane z zabudowy jednorodzinnej znajdującej się w dzielnicach, które obejmie nowy system, będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie. W przypadku odpadów segregowanych suchych jak np. papier, plastik, czy opakowania PET bądź szkło, takie śmieci będą odbierane co najmniej raz na cztery tygodnie.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej, odpady zmieszane będą odbierane co najmniej dwa razy w tygodniu, odpady segregowane suche - co najmniej raz na tydzień, a szkło - co najmniej raz na cztery tygodnie.

Miasto dodaje, że odpady wielkogabarytowe ze wszystkich typów nieruchomości będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, organizowane będą dwie zbiórki choinek. Odpady zielone, m.in. liście, będą odbierane raz w tygodniu, od maja do listopada.

Firmy mają dostarczyć do domów i mieszkań niezbędne pojemniki oraz worki na zbieranie odpadów. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację śmieci muszą pamiętać, aby śmieci zmieszane wrzucać do czarnych pojemników, odpady segregowane suche do czerwonych, a szkło opakowaniowe do zielonych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.