PARTNER PORTALU
 • BGK

Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego

 • MN    24 maja 2017 - 15:41
Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego
Czy rząd zacznie odchodzić od polityki budowy spalarni odpadów? (fot. wnp.pl)

Zdaniem posłów Nowoczesnej, rząd uprawia niewłaściwą politykę śmieciową, która opiera się na budowie kosztownych spalarni.
• Posłowie Nowoczesnej piszą do ministra środowiska, że przy takiej budowie spalarni odpadów jak obecnie, nie będzie możliwe, aby Polska osiągnęła unijne cele i strategie dotyczące recyklingu.

• Kierują pytanie do ministra środowiska czy ten zmierza zrezygnować z polityki promowania spalarni na rzecz innych rozwiązań, znanych z zagranicy. 

• Resort środowiska planuje odchodzić od budowy spalarni w takiej liczbie jak obecnie, ale eksperci twierdzą, że spalarnie w przyjętej niedawno strategii odpowiedzialnego rozwoju wciąż mają duże znaczenie. 

*****

Jakie jest uzasadnienie dla kontynuowania promocji i wspierania inwestycji w bardzo kosztowne spalarnie odpadów prowadzące do wieloletniego zadłużenia samorządów? – pytają posłowie Nowoczesnej w interpelacji do ministra środowiska.

Zwracają uwagę, że jeśli w świetle wieloletnich celów i strategii Unii Europejskiej związanych z tworzeniem gospodarki cyrkularnej Polska będzie musiała osiągnąć w roku 2020 i 2030 odpowiednio nawet 60 proc. i 65 proc. poziom recyklingu w stosunku do masy zebranych odpadów, będzie to niemożliwe przy ich jednoczesnym spalaniu.

Czytaj też: Czy powstanie kolejna spalarnia odpadów? Potrzebne 181 mln zł

Zdaniem posłów polityka promująca spalanie odpadów budzi wątpliwości, ponieważ prowadzi do budowy licznych i drogich instalacji, gdzie odpady zamienia się w często toksyczny i trudny do składowania popiół.

- W perspektywie kilkunastu lat te nietrafione inwestycje mogą spowodować, że Polska nie będzie w stanie realizować celów związanych z wprowadzaniem gospodarki cyrkularnej – czytamy w interpelacji.  

Posłowie przypominają, że zgodnie z doktryną gospodarki cyrkularnej, należy prowadzić do odzyskania z odpadów maksymalnej ilości możliwych do ponownego wykorzystania surowców. W związku z tym pytają ministra środowiska czy resort zamierza odejść od polityki budowy spalarni na rzecz innych rozwiązań dostępnych na rynkach międzynarodowych.

Czytaj też: Środki unijne na gospodarkę odpadami bezpieczne do 30 czerwca

Na ten problem zwracał już uwagę Paweł Głuszyński z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl:

– W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zapisano np., że jednym z priorytetów będzie wykorzystanie energetyczne odpadów, czyli mamy nadal promocję spalania – zauważył Głuszyński, zwracając przy tym uwagę, że wszystko wskazuje na to, iż rząd nadal będzie chciał finansować spalarnie odpadów.

W nieco innym tonie wypowiadał się jednak w rozmowie z nami wiceminister Sławomir Mazurek: - Była przez jakiś czas taka tendencja, żeby budować spalarnie, ale dzisiaj od tego odchodzimy. Nowe założenie gospodarki o obiegu zamkniętym sprawia, że jesteśmy już na innym etapie i nie ma dzisiaj mowy o takiej ilości spalarni - mówił wiceminister środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • ZK1, 2017-05-29 13:13:04

  Segregowane odpady można zbierać nawet dwa razy dziennie, tylko kto pokryje koszty zbiórki?? Poziomy recyklingu, które mamy wyznaczone przez Unię mogą być realizowane jedynie w oparciu o stałe odbiory wysegregowanych frakcji surowcowych przez odbiorców końcowych tj. Recyklerów, sama zbiórka nie jest... potwierdzeniem realizacji narzuconych poziomów.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-05-26 11:16:42

  Spalarnie są tworzeniem odpadów z odpadów. Spalać powinniśmy tylko odpady resztkowe, może 10%? Praktykujemy tymczasem spalania za dużo i co gorsze chcemy to barbarzyństwo rozwijać. Wyjściem jest nałożenie dużego podatku od spalania oraz upodmiotowienie właścicieli odpadów komunalnych, a także zorgan...izowanie systemu odbioru z mieszkań poszczególnych frakcji, na przykład w każdym dniu tygodnia innej frakcji, a także dokładne mierzenie odbieranych odpadów, aby skończyć z fikcją statystyczną. Rozliczenia za gospodarowanie odpadami powinno być z dołu (nie z góry), tak jak rozliczenia z prądu elektrycznego, gazu i zakupów w sklepach. Nie ma dobrej alternatywy dla segregacji u źródła, czyli w gospodarstwach domowych. Gdy zaistnieje segregacja odpadów komunalnych u źródła, to spalarnie będą zamykane.  rozwiń
 • maciek, 2017-05-25 13:44:12

  A od kiedy gospodarka cyrkularna kłuci się z odzyskiem energii z odpadów? Przecież mówimy o systemie, gdzie spalarnie są tylko jednym z jego elementów. Ewidentny brak wiedzy o selektywnej zbiórce i tematach z tym związanych. Szkoda, że takie bzdury wychodzą od tej partii. Chyba czas na prawdziwą edu...kację ekologiczną. A tekst "inne rozwiązania dostępne na rynkach międzynarodowych" to klucz do wszystkiego, no ale "są tacy, którzy..."  rozwiń