Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego

Zdaniem posłów Nowoczesnej, rząd uprawia niewłaściwą politykę śmieciową, która opiera się na budowie kosztownych spalarni.
Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego
Czy rząd zacznie odchodzić od polityki budowy spalarni odpadów? (fot. wnp.pl)

• Posłowie Nowoczesnej piszą do ministra środowiska, że przy takiej budowie spalarni odpadów jak obecnie, nie będzie możliwe, aby Polska osiągnęła unijne cele i strategie dotyczące recyklingu.

• Kierują pytanie do ministra środowiska czy ten zmierza zrezygnować z polityki promowania spalarni na rzecz innych rozwiązań, znanych z zagranicy. 

• Resort środowiska planuje odchodzić od budowy spalarni w takiej liczbie jak obecnie, ale eksperci twierdzą, że spalarnie w przyjętej niedawno strategii odpowiedzialnego rozwoju wciąż mają duże znaczenie. 

*****

Jakie jest uzasadnienie dla kontynuowania promocji i wspierania inwestycji w bardzo kosztowne spalarnie odpadów prowadzące do wieloletniego zadłużenia samorządów? – pytają posłowie Nowoczesnej w interpelacji do ministra środowiska.

Zwracają uwagę, że jeśli w świetle wieloletnich celów i strategii Unii Europejskiej związanych z tworzeniem gospodarki cyrkularnej Polska będzie musiała osiągnąć w roku 2020 i 2030 odpowiednio nawet 60 proc. i 65 proc. poziom recyklingu w stosunku do masy zebranych odpadów, będzie to niemożliwe przy ich jednoczesnym spalaniu.

Czytaj też: Czy powstanie kolejna spalarnia odpadów? Potrzebne 181 mln zł

Zdaniem posłów polityka promująca spalanie odpadów budzi wątpliwości, ponieważ prowadzi do budowy licznych i drogich instalacji, gdzie odpady zamienia się w często toksyczny i trudny do składowania popiół.

- W perspektywie kilkunastu lat te nietrafione inwestycje mogą spowodować, że Polska nie będzie w stanie realizować celów związanych z wprowadzaniem gospodarki cyrkularnej – czytamy w interpelacji.  

Posłowie przypominają, że zgodnie z doktryną gospodarki cyrkularnej, należy prowadzić do odzyskania z odpadów maksymalnej ilości możliwych do ponownego wykorzystania surowców. W związku z tym pytają ministra środowiska czy resort zamierza odejść od polityki budowy spalarni na rzecz innych rozwiązań dostępnych na rynkach międzynarodowych.

Czytaj też: Środki unijne na gospodarkę odpadami bezpieczne do 30 czerwca

Na ten problem zwracał już uwagę Paweł Głuszyński z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl:

– W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zapisano np., że jednym z priorytetów będzie wykorzystanie energetyczne odpadów, czyli mamy nadal promocję spalania – zauważył Głuszyński, zwracając przy tym uwagę, że wszystko wskazuje na to, iż rząd nadal będzie chciał finansować spalarnie odpadów.

W nieco innym tonie wypowiadał się jednak w rozmowie z nami wiceminister Sławomir Mazurek: - Była przez jakiś czas taka tendencja, żeby budować spalarnie, ale dzisiaj od tego odchodzimy. Nowe założenie gospodarki o obiegu zamkniętym sprawia, że jesteśmy już na innym etapie i nie ma dzisiaj mowy o takiej ilości spalarni - mówił wiceminister środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Segregowane odpady można zbierać nawet dwa razy dziennie, tylko kto pokryje koszty zbiórki?? Poziomy recyklingu, które mamy wyznaczone przez Unię mogą być realizowane jedynie w oparciu o stałe odbiory wysegregowanych frakcji surowcowych przez odbiorców końcowych tj. Recyklerów, sama zbiórka nie jest... potwierdzeniem realizacji narzuconych poziomów. rozwiń

ZK1, 2017-05-29 13:13:04 odpowiedz

Spalarnie są tworzeniem odpadów z odpadów. Spalać powinniśmy tylko odpady resztkowe, może 10%? Praktykujemy tymczasem spalania za dużo i co gorsze chcemy to barbarzyństwo rozwijać. Wyjściem jest nałożenie dużego podatku od spalania oraz upodmiotowienie właścicieli odpadów komunalnych, a także zorgan...izowanie systemu odbioru z mieszkań poszczególnych frakcji, na przykład w każdym dniu tygodnia innej frakcji, a także dokładne mierzenie odbieranych odpadów, aby skończyć z fikcją statystyczną. Rozliczenia za gospodarowanie odpadami powinno być z dołu (nie z góry), tak jak rozliczenia z prądu elektrycznego, gazu i zakupów w sklepach. Nie ma dobrej alternatywy dla segregacji u źródła, czyli w gospodarstwach domowych. Gdy zaistnieje segregacja odpadów komunalnych u źródła, to spalarnie będą zamykane. rozwiń

w.potega@neostrada.pl, 2017-05-26 11:16:42 odpowiedz

A od kiedy gospodarka cyrkularna kłuci się z odzyskiem energii z odpadów? Przecież mówimy o systemie, gdzie spalarnie są tylko jednym z jego elementów. Ewidentny brak wiedzy o selektywnej zbiórce i tematach z tym związanych. Szkoda, że takie bzdury wychodzą od tej partii. Chyba czas na prawdziwą edu...kację ekologiczną. A tekst "inne rozwiązania dostępne na rynkach międzynarodowych" to klucz do wszystkiego, no ale "są tacy, którzy..." rozwiń

maciek, 2017-05-25 13:44:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE