PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów na finasowych rynkach alternatywnych

  • AW/www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl    16 sierpnia 2011 - 11:45
Ostrów na finasowych rynkach alternatywnych

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodkan SA z Ostrowa Wielkopolskiego ma za soba debiut na rynku pozagiełdowym NewConnect. To sposób na pozyskanie środków na dalszy rozwój spółki.
Uroczystość debiutu Wodkanu na rynku pozagiełdowym odbyła się 2 sierpnia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Ostrów Wielkopolski na rynku pozagiełdowym i jako miasto i poprzez spółki komunalne jest obecny od blisko 15 lat – mówił na inauguracji prezydent Jarosław Urbaniak (zobacz jego notowania/zabierz głos).

To nie pierwszy debiut Ostrowa na finasowych rynkach pozagiełdowych. - Ostrów Wielkopolski z pierwszą emisją obligacji komunalnych debiutował na CeTo w marcu 1997 roku. Biznes robimy typowo po wielkopolsku, powoli, z rozmysłem, ale z pewnym zyskiem – podkreślał prezydent Urbaniak.

Czytaj też: Drogie miasta, więcej obligacji mniej kredytów

Profil działalności spółki Wodkan, dokonania i planowane inwestycje przedstawił w specjalnej prezentacji prezes spółki PWiK Jacek Nasiadek.

- Poprzez rozbudowę sieci wodnej i kanalizacyjnej cały czas dążymy do rozwoju spółki. W części wykonujemy zadania własne gminy m.in. w zakresie odprowadzania wód deszczowych. Mamy akredytowane laboratorium badania wody, nowoczesną stację uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków. Dodatkowym przychodem, który pojawił się niedawno, są zielone certyfikaty z tytułu sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Budowa kogeneracji na terenie oczyszczalni ścieków została zakończona w 2010 roku, a środki na jej dofinansowanie PWiK Wodkan SA pozyskał z Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego, czyli ze środków unijnych – mówił Jacek Nasiadek.

Akcjonariat PWIK Wodkan SA jest niejednolity. Najwięcej akcji ma Holdikom SA, następnie Bank Ochrony Środowiska i Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski. Blisko15% akcji jest w rękach osób prywatnych i fizycznych.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka Akcyjna z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim jest przedsiębiorstwem o 100 - letniej tradycji. Jako Spółka Akcyjna działa od kwietnia 1992 roku. Od 1997 roku akcje Spółki były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym organizowanym przez BondSpot SA (dawniej MTS CeTO SA).

Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i dostawa wody pitnej, odbiór i oczyszczanie ścieków, budowa urządzeń wodno-kanalizacyjnych, czyszczenie kanalizacji, naprawa i legalizacja wodomierzy, wywóz nieczystości z szamb oraz badania laboratoryjne wody i ścieków.

Na rynku pozagiełdowym od 1997 roku notowane były trzy spółki "córki" ostrowskiego holdingu: Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA (od 1997 r do 2010r.), Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO SA – (od 2000 r. do 2005), Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA od 1997r. oraz spółka - matka Holdikom (od 2001 r. do 2010).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.