PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski ma już pierwsze autobusy elektryczne

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 14:23
Ostrów Wielkopolski ma już pierwsze autobusy elektryczne
Nowe autobusy elektryczne MZK Ostrów Wielkopolski. (fot. umostrow.pl)

Pierwsze cztery elektryczne autobusy wyjechały na ulice Ostrowa Wielkopolskiego. Pojazdy kosztowały 10 mln zł, z czego 85 proc. pokryły fundusze unijne.
• Prędkość maksymalna pojazdów wynosi 70 km/h.

• Maksymalny zasięg zawiera się w przedziale od 100 do 140 km.

• Baterie trzeba ładować około 5 godzin.

To nowoczesne autobusy zeroemisyjne, co w kontekście walki ze smogiem - jak zaznaczyła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek - jest bardzo istotne. Przetarg rozpisany przez Miejski Zakład Komunikacji dotyczył pojazdów oraz systemu ładowania baterii.

 

"Pojazdy zasilane są ekologiczną energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, co daje podwójny efekt ekologiczny, ponieważ w innych miastach energia jest zazwyczaj pozyskiwana ze spalania węgla. Ostrowskie rozwiązanie jest pierwszym tego typu w Polsce" - oświadczyła prezydent Klimek.

W autobusach można naładować telefon, skorzystać z mobilnego Internetu i jest całopojazdowa klimatyzacja. Po całonocnym ładowaniu autobusy będą wyjeżdżać w trasę już nagrzane, co według prezydent miasta ma szczególne znaczenie zimą. Autobusy zostały również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dla bezpieczeństwa pasażerów zamontowano monitoring.

Czytaj także: Kolejne miasto uruchomiło bezpłatną komunikację

Trzydrzwiowe autobusy o długości 12 metrów mają 75 miejsc, w tym 24 siedzące oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach z pasami bezpieczeństwa. Ich maksymalna prędkość to 70 km/h.

"Poza funkcją obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, w autobusie jest wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Przyciski STOP oznaczone są brajlem. Jest tu także głosowy system zapowiedzi przystanków. Kierowca ma do dyspozycji dotykowy kokpit, a także przycisk napadowy. Pojazd ma napęd zeroemisyjny. Nie ma tu konieczności np. wymiany oleju czy obsługi silnika spalinowego. Przewidywany zasięg na pełnym ładowaniu wynosi od 100 do 140 km. Czas ładowania baterii to około 5 godzin" - wyjaśnił wiceprezes MZK Janusz Marczak.

Jak podkreśliła prezydent Beata Klimek, elektryczne autobusy to tylko jeden z elementów projektu walki z e smogiem, którego efekty pozytywnie wpłyną na jakość ostrowskiego powietrza.

Czytaj również: Mieszkańcy podwarszawskich gmin zapłacą mniej za bilety

"Powstały dwie stacje roweru miejskiego i parking buforowy obok stadionu. Kolejnym punktem będzie wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym, który pozwoli uzyskać dla jeżdżących autobusów efekt "zielonej fali" na sygnalizacjach świetlnych. W ramach projektu rozbudowane i zmodernizowane zostało oświetlenie uliczne na osiedlach Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie" - powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp.

Miasto na ten cel wydało już 21 mln zł, z czego łączne dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło 15 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.