PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski ma pierwsze mieszkanie chronione

  • PAP/EM    15 marca 2017 - 15:25
Ostrów Wielkopolski ma pierwsze mieszkanie chronione
Mieszkanie chronione to alternatywa dla domu pomocy społecznej. (fot. pixabay)

Czterej niepełnosprawni mężczyźni zamieszkają w pierwszym w Ostrowie Wielkopolskim mieszkaniu chronionym. Potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają opieki całodobowej. Przez dwa lata koszty ich utrzymania będzie pokrywać miasto.
- Dla czterech mężczyzn po 60. roku życia, niepełnosprawnych i chorych przewlekle, pobyt w mieszkaniu chronionym jest szansą na pozostanie w środowisku lokalnym. Dodała, że lokatorów wytypowali pracownicy socjalni - powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Zdaniem prezydent, mieszkanie chronione to alternatywa dla domu pomocy społecznej, "gdzie seniorzy otrzymują potrzebną pomoc, ale wiąże się to często z zupełną zmianą środowiska i stylu życia oraz utratą samodzielności" - wyjaśniła.

Jak poinformowała Klimek, na wyposażenie mieszkania chronionego miasto pozyskało z funduszy unijnych 160 tys. zł. Przez 2 lata będzie ponosić koszty utrzymania lokatorów. Po tym czasie, zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym będzie zalezała od dochodu mieszkańca. "Obecnie koszt pobytu w domu pomocy społecznej wynosi 1500 zł. Miasto z tej kwoty pokrywa 915 zł, a resztę dopłaca lokator. W przypadku niskich poborów mieszkaniec jest w ogóle zwolniony z opłat" - powiedziała Beata Klimek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.