PARTNER PORTALU
 • BGK

Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy

 • pt    25 października 2017 - 19:03
Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, obchodząca w tym roku jubileusz 25 lat działalności, zawsze wypowiadała się w tematach dotyczących branży wodociągowo-kanalizacyjnej (fot. pixabay.com)

Minister zarzucił przedstawicielom branży wodociągowej brak zainteresowania kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen. Ci, są oburzeni i piszą oświadczenie powołując się na fakty.
W związku z wystąpieniem Pana Ministra Mariusza Gajdy podczas  czytania projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wypowiedzi Pana Ministra, w której m.in.: stwierdził rzekomy brak zainteresowania Izby kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen – czytamy w piśmie podpisanym przez prezes Izby Dorotę Jakutę.

Jak napisano w oświadczeniu Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, obchodząca w tym roku jubileusz 25 lat działalności, zawsze wypowiadała się w tematach dotyczących branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Jako przykłady aktywności Izby w ostatnich miesiącach prezes podaje właśnie nową ustawę Prawo wodne.

- Izba wielokrotnie przekazywała Ministerstwu Środowiska stanowisko branży, m.in. odnośnie skutków finansowych dla mieszkańców, wynikających z projektów ww. ustawy. Nasze merytoryczne uwagi i wyliczenia były przedmiotem dyskusji parlamentarzystów, a także podstawą do obniżenia wysokości stawek opłat, zaproponowanych przez Ministerstwo Środowiska - pisze Dorota Jakuta i podkreśla, że nie inaczej było w kwestii ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w tym kwestii regulatora cen.

- Izba w trakcie licznych spotkań, deklarowała wolę współpracy z resortem środowiska w tym zakresie; takie deklaracje padały również ze strony Ministra Mariusza Gajdy. Dnia 5 maja br. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do Ministerstwa Środowiska z oficjalnym zapytaniem „czy Ministerstwo prowadzi prace legislacyjne dotyczące zmiany ustawy zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”. Z otrzymanej dnia 17 maja 2017 roku odpowiedzi jednoznacznie wynikało, że „Ministerstwo nie prowadzi prac legislacyjnych dotyczących zmiany ustawy....” . Jak wynika z wypowiedzi Pana Ministra w dniu 25 października br. prace jednak nad nowelizacją ustawy trwały, co należy podkreślić, bez konsultacji z Izbą - czytamy w oświadczeniu.

Jak dodają wodociągowcy dnia 2 października 2017 r. do biura Izby wpłynęło pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o konsultacje, w terminie 7 dni, projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

- Z uwagi na fakt, iż ustawa ta jest swoistą „konstytucją”, regulującą zasady działania branży, pochyliliśmy się nad projektem z ogromną troską i zaangażowaniem. Powyższy projekt Izba skonsultowała z członkami Izby, a wypracowane uwagi terminowo, tj. 9 października br., przedłożyła Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa – wyjaśnia Dorota Jakuta.

Jak dodaje szefowa Izby - niestety, głos branży nie został wysłuchany.

Dorota Jakuta wyjasnia także, że procedowany w Sejmie w dniu 25 października 2017 r. projekt nowelizacji ustawy, referowany przez Ministra Mariusza Gajdę, nie jest projektem przekazanym do konsultacji społecznych. Był skierowany do Rady Ministrów przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa bez konsultacji i niezbędnych uzgodnień, a w ciągu jednego dnia po przekazaniu RM przyjęty przez Radę.

- Niezależnie od powyższego, korzystając z wiedzy o opublikowanym w RCL projekcie, IGWP odniosła się do przedmiotowego projektu, wypracowała szereg merytorycznych uwag, które przekazaliśmy Posłom na Sejm RP - dodaje prezes.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • jarki, 2017-10-26 16:41:29

  Do Prof. Glass: Polacy to gamonie, nie potrafią sami zarządzać swoją wodą. Podobnie Palestyna. Najpierw sprzedała własne źródła, teraz płacze i prosi o czystą wodę! przy takich rządach , możemy spodziewać się podobnego rozwiązania. Już ONI o to zadbają.
 • Rebus, 2017-10-26 12:22:04

  Dobra zamiana opracowała pewnie przepis na perpetuum mobile.
 • Prof. Glass, 2017-10-26 10:12:05

  Aj jwaj tak trzymać! Polacy jak Palestyńczycy będą płacić za wodę jak za zboże! Już w niektórych piekarniach chleb po 8 zł!