PARTNER PORTALU
 • BGK

Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy

 • pt    25 października 2017 - 19:03
Oświadczenie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie po wypowiedzi Mariusza Gajdy
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, obchodząca w tym roku jubileusz 25 lat działalności, zawsze wypowiadała się w tematach dotyczących branży wodociągowo-kanalizacyjnej (fot. pixabay.com)

Minister zarzucił przedstawicielom branży wodociągowej brak zainteresowania kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen. Ci, są oburzeni i piszą oświadczenie powołując się na fakty.
W związku z wystąpieniem Pana Ministra Mariusza Gajdy podczas  czytania projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wypowiedzi Pana Ministra, w której m.in.: stwierdził rzekomy brak zainteresowania Izby kwestią zmian ustawy i powołania regulatora cen – czytamy w piśmie podpisanym przez prezes Izby Dorotę Jakutę.

Jak napisano w oświadczeniu Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, obchodząca w tym roku jubileusz 25 lat działalności, zawsze wypowiadała się w tematach dotyczących branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Jako przykłady aktywności Izby w ostatnich miesiącach prezes podaje właśnie nową ustawę Prawo wodne.

- Izba wielokrotnie przekazywała Ministerstwu Środowiska stanowisko branży, m.in. odnośnie skutków finansowych dla mieszkańców, wynikających z projektów ww. ustawy. Nasze merytoryczne uwagi i wyliczenia były przedmiotem dyskusji parlamentarzystów, a także podstawą do obniżenia wysokości stawek opłat, zaproponowanych przez Ministerstwo Środowiska - pisze Dorota Jakuta i podkreśla, że nie inaczej było w kwestii ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w tym kwestii regulatora cen.

- Izba w trakcie licznych spotkań, deklarowała wolę współpracy z resortem środowiska w tym zakresie; takie deklaracje padały również ze strony Ministra Mariusza Gajdy. Dnia 5 maja br. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do Ministerstwa Środowiska z oficjalnym zapytaniem „czy Ministerstwo prowadzi prace legislacyjne dotyczące zmiany ustawy zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”. Z otrzymanej dnia 17 maja 2017 roku odpowiedzi jednoznacznie wynikało, że „Ministerstwo nie prowadzi prac legislacyjnych dotyczących zmiany ustawy....” . Jak wynika z wypowiedzi Pana Ministra w dniu 25 października br. prace jednak nad nowelizacją ustawy trwały, co należy podkreślić, bez konsultacji z Izbą - czytamy w oświadczeniu.

Jak dodają wodociągowcy dnia 2 października 2017 r. do biura Izby wpłynęło pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o konsultacje, w terminie 7 dni, projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

- Z uwagi na fakt, iż ustawa ta jest swoistą „konstytucją”, regulującą zasady działania branży, pochyliliśmy się nad projektem z ogromną troską i zaangażowaniem. Powyższy projekt Izba skonsultowała z członkami Izby, a wypracowane uwagi terminowo, tj. 9 października br., przedłożyła Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa – wyjaśnia Dorota Jakuta.

Jak dodaje szefowa Izby - niestety, głos branży nie został wysłuchany.

Dorota Jakuta wyjasnia także, że procedowany w Sejmie w dniu 25 października 2017 r. projekt nowelizacji ustawy, referowany przez Ministra Mariusza Gajdę, nie jest projektem przekazanym do konsultacji społecznych. Był skierowany do Rady Ministrów przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa bez konsultacji i niezbędnych uzgodnień, a w ciągu jednego dnia po przekazaniu RM przyjęty przez Radę.

- Niezależnie od powyższego, korzystając z wiedzy o opublikowanym w RCL projekcie, IGWP odniosła się do przedmiotowego projektu, wypracowała szereg merytorycznych uwag, które przekazaliśmy Posłom na Sejm RP - dodaje prezes.×
KOMENTARZE (4)

 • jarki, 2017-10-26 16:41:29

  Do Prof. Glass: Polacy to gamonie, nie potrafią sami zarządzać swoją wodą. Podobnie Palestyna. Najpierw sprzedała własne źródła, teraz płacze i prosi o czystą wodę! przy takich rządach , możemy spodziewać się podobnego rozwiązania. Już ONI o to zadbają.
 • Rebus, 2017-10-26 12:22:04

  Dobra zamiana opracowała pewnie przepis na perpetuum mobile.
 • Prof. Glass, 2017-10-26 10:12:05

  Aj jwaj tak trzymać! Polacy jak Palestyńczycy będą płacić za wodę jak za zboże! Już w niektórych piekarniach chleb po 8 zł!