PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszczędne latarnie oświetlą ulice Łodzi

  • PAP    22 września 2014 - 17:18

W październiku ma ruszyć modernizacja ulicznych latarni w Łodzi. Miasto chce zamontować ponad 1800 nowych opraw oświetleniowych - w większości będą to bardziej ekologiczne i ekonomiczne latarnie LED-owe. Wymiana oświetlenia ma przynieść ok. 300 tys. zł oszczędności rocznie.
Wartość inwestycji to 4,5 mln zł. 45 proc. z tej kwoty miasto pozyskało z programu "SOWA" ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował rzecznik Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, Wojciech Kubik.

Montaż 1832 nowych opraw oświetleniowe na łódzkich ulicach ma się rozpocząć jeszcze w październiku, a zakończyć w przyszłym roku. 1200 latarni wymienionych zostanie na LED-owe, 600 - na nowoczesne sodowe z możliwością regulacji natężenia światła.

Zdaniem przedstawicieli ZDiT nowe oświetlenie to nie tylko oszczędności, ale także poprawa bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu życia mieszkańców. Na osiedlach mieszkaniowych m.in. na os. Powstania Styczniowego do oświetlenia ulicznego wykorzystywane będą oprawy LED-owe, których diody emitują światło o barwie białej. Dzięki temu po zmroku znacznie więcej widać, a to przekładać się ma na poprawę bezpieczeństwa.

Na ulicach o większym natężeniu ruchu, m.in. na ul. Wojska Polskiego, Rokicińskiej, Przbyszewskiego czy Hetmańskiej, montowane będą nowoczesne oprawy sodowe z możliwością automatycznej regulacji ich jasności np. między godz. 23 a 4 w nocy, kiedy ruch w mieście jest niewielki.

"W nocy na ulicach ruch jest mały, a latarnie świecić będą słabiej w celu zaoszczędzenia energii" - wyjaśnił Kubik. Dodatkowo powierzchnia oświetlana przez nowe oprawy sodowe jest większa niż przez obecne lampy uliczne.

W ramach programu "SOWA" dotyczącego energooszczędnego oświetlenia ulicznego Łódź otrzymała 2,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; 2 mln zł na realizację projektu pochodzić będzie z miejskiej kasy.

Czytaj też: Sowa i gazela na ekologicznej ulicy 

Według danych Urzędu Miasta, w Łodzi jest ok. 55 tys. latarni ulicznych, ale tylko niespełna 10 proc. jest własnością miasta. Pozostałe należą do Polskiej Grupy Energetycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.