PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszczędzajmy energię i dbajmy o klimat

  • PAP    30 listopada 2011 - 16:02
Oszczędzajmy energię i dbajmy o klimat

Oszczędzajmy energię i dbajmy o klimat - zachęcają stołeczny ratusz i Fundacja Ekologiczna "Arka". W środę wspólnie zainaugurowały akcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Przed ratuszem stanęła choinka, której lampki świecą dzięki zasilaniu rowerowemu.
- Chcemy zachęcać do tego, by myśleć inaczej o energii. Myśleć bardziej o środowisku, kiedy korzystamy z energii - tłumaczył na spotkaniu prasowym przed ratuszem dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury, Leszek Drogosz.

Prezes Fundacji Ekologicznej "Arka" Wojciech Owczarz podkreślał, że celem akcji jest zachęcanie dzieci do działań na rzecz środowiska. "Nie chcemy ich nudzić ekologią, tylko wyrobić w nich przeświadczenie, że ekologia to coś ciekawego, w czym warto wziąć udział" - wyjaśnił.

W ramach akcji "Zadbaj o klimat" przed ratuszem stanęła w środę ok. 1,5-metrowej wysokości choinka, której lampki świeciły tylko wtedy, gdy ktoś pedałował na stacjonarnym rowerze podłączonym do prądnicy. Jak tłumaczył Owczarz, niewielkie rozmiary drzewka wynikają stąd, że po świętach ma ono zostać przesadzone z doniczki, w której obecnie rośnie.

Ozdoby na choince wykonano tylko z naturalnych materiałów - drewna i papieru. Przygotowały je dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 141 w Warszawie. Na części ozdób dzieci napisały ekologiczne postanowienia, np.: "Będę oszczędzał prąd" czy "Będę segregował śmieci". Jako lampki wykorzystywane są energooszczędne diody LED. Jeszcze w środę drzewko ma trafić do jednego ze stołecznych domów dziecka.

- Zależy nam, by mówić o zmianach klimatycznych i możliwościach oszczędzania energii - tłumaczył pomysł wykorzystania systemu rowerowego Owczarz.

Środowa akcja przed stołecznym ratuszem zainaugurowała kampanię "Zadbaj o klimat". Jej organizator, Fundacja Ekologiczna "Arka", chce wpływać na postawy dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i oszczędzania energii. Fundacja chce m.in. w maju przyszłego roku zorganizować w Warszawie i 20 innych miastach akcję "Kino bez prądu", z napędzanym za pomocą roweru projektorem. W przyszłym roku w Warszawie ma też stanąć 10-metrowa choinka zasilana w ten sam sposób.

Honorowy patronat nad kampanią "Zadbaj o klimat" objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta). Akcja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

We wrześniu Rada Warszawy przyjęła "Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku". Dokument zakłada redukcję emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r. Przedstawiciele ratusza zapowiadali w środę, że niebawem wystartują działania zachęcające warszawiaków do zaangażowania się w działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Łupek, 2011-12-04 22:43:15

    Każdy orze jak morze!
  • Puls, 2011-12-04 22:39:42

    święte słow, powtórzę raz jeszcze: oszczędzajmy energię i dbajmy o dobry klimatNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: