PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszczędzanie energii robi furorę w Polsce

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    2 kwietnia 2011 - 06:59
Oszczędzanie energii robi furorę w Polsce

Przedsiębiorstwa, samorządy i zarządcy budynków masowo zaczynają oszczędzać energię. Na poprawę efektywności energetycznej wydamy w tym roku nawet 4 mld zł.
Ustawa o białych certyfikatach zwiększy popyt na usługi związane z oszczędzaniem energii – pisze „Rzeczpospolita”. W ciągu dekady rynek urośnie pięciokrotnie.

Zdaniem polskich ekspertów takie wyliczenia są wiarygodne, jeśli uwzględnimy działania miękkie, podejmowane przez mieszkańców pod wpływem edukacji, np. wymianę okien czy modernizację kotłów grzewczych.

Tylko na ocieplanie budynków (termomodernizację) rocznie wydajemy ponad 1 mld zł, w tym roku mogą to być 2 mld zł.

W Polsce zużycie energii na jednostkę PKB jest dwa razy wyższe od średniej unijnej. Polityka klimatyczna UE wymaga, by do 2016 r. zużycie energii spadło o 9 proc., a do 2020 r. o 20 proc.

Dlatego na firmy zostanie nałożony obowiązek ograniczenia zużycia energii, ale też w zamian dostaną białe certyfikaty: papiery wartościowe, którymi będą mogły handlować.

Polska jest piątym krajem w UE wprowadzającym taki system. W przeciwieństwie do rynku praw do emisji CO2 oraz do certyfikatów przyznawanych za produkcję zielonej energii, na białych certyfikatach zarobić ma szansę każdy.

 Obowiązkiem rozliczania białych certyfikatów będzie objętych ok. 1900 przedsiębiorstw, ale projekty mogą zgłaszać dziesiątki tysięcy podmiotów – potwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Będzie on w drodze konkursu wybierać inwestycje, które dostaną certyfikaty.

Ustawa o efektywności energetycznej czeka na podpis prezydenta. Według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki po jej wprowadzeniu wydatki na energię spadną o 250-350 mln zł rocznie, co w okresie 15 lat daje ponad 5 mld zł oszczędności.

Jednocześnie ceny energii mogą wzrosnąć o 1,5 - 2 proc., ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały kupić białe certyfikaty za ok. 2 mld zł rocznie – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Ile kosztowała energia elektryczna i ciepło w 2010 r.?

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.