PARTNER PORTALU
 • BGK

Oto nagrodzone projekty gospodarki o obiegu zamkniętym

 • JP    23 marca 2018 - 16:42
Oto nagrodzone projekty gospodarki o obiegu zamkniętym
Nagrody zdobyły trzy firmy i dwa projekty studenckie. Fot. Stena Recykling

22 marca wręczono nagrody projektom wspierającym cyrkularny model gospodarki w Polsce. Do zwycięskich projektów należą m.in. wykorzystanie odpadów w postaci zużytej ziemi na produkt uboczny, edukacja w zakresie pozbywania się niepotrzebnych przedmiotów czy kompostomat jako samowystarczalne energetycznie urządzenie.
 • Pięć projektów zdobyło Stena Circular Economy Award - tytuł Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).
 • Konkurs ma na celu promocję przedsiębiorstw stosujących rozwiązania GOZ, aktywizację innych firm i wdrażanie dobrych praktyk.
 • 65 proc. klientów jest skłonnych zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć korzystać z usług innej firmy, która dobrowolnie wdraża zasady GOZ.

Koncepcja GOZ polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów i minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko.

W proces upowszechniania idei gospodarki cyrkularnej zaangażowała się Stena Recycling, która jest organizatorem konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ma on na celu promocję przedsiębiorstw stosujących rozwiązania GOZ, aktywizację innych firm i wdrażanie dobrych praktyk w tym zakresie. Partnerami merytorycznymi konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy”.

W konkursie Stena Circular Economy Award przewidziano trzy kategorie, w których nagrodzono następujące projekty:

w kategorii Przedsiębiorstwo - praktyka:

 • nagroda główna dla ZT Kruszwica za projekt „Przekwalifikowanie odpadów na produkt uboczny”;
 • wyróżnienie dla Grupy VELUX za projekt „Wykorzystanie surowca drzewnego do produkcji energii cieplnej”;

w kategorii Przedsiębiorstwo - promocja:

 • nagroda główna dla Studio 102 za projekt „Z głową - Pozbądź się wszystkiego co nie jest ci potrzebne” - autorzy w przystępny sposób tłumaczą, jak efektywnie i ekologicznie wyrzucać z domu niepotrzebne przedmioty;

w kategorii Student:

 • nagroda główna dla Karoliny Ceglarz z Politechniki Śląskiej za projekt „Kompostomat” - samowystarczalne energetycznie urządzenie;
 • wyróżnienie dla Mateusza Perzanowskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za projekt „Śmieci w sieci”;

 

Klienci chcą ekologii

Nagrodą dla przedsiębiorstw były audyty i szkolenia z oferty Stena Recycling, a dla studentów notebook oraz grant w wysokości 10 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego.

W ramach konkursu przeprowadzono badanie wiedzy Polaków na temat GOZ. Mimo że tylko 28 proc. Polaków słyszało o pojęciu gospodarki cyrkularnej to większość, po zapoznaniu się z definicją GOZ, podchodzi do niej pozytywnie. 69 proc. chciałoby, aby ich ulubione produkty pochodziły ze zrównoważonej produkcji. Tyle samo, gdyby miało możliwość, chętnie dowiedziałoby się, czy ich producent i usługodawca działają na rzecz wprowadzania GOZ. Podobny odsetek (65 proc.) jest skłonny zmienić swoje przyzwyczajenia konsumenckie i zacząć korzystać z usług innej firmy, która dobrowolnie wdraża zasady GOZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

 • ..., 2018-03-23 18:19:41

  Wykorzystanie surowca drzewnego do produkcji energii cieplnej - radiowroclaw.pl/articles/view/76109/Na-Dolnym-Slasku-kwitnie-handel-podkladami-kolejowymi