PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie kompostowni w Chełmie Gryfickim

  • GK    9 października 2012 - 10:09
Otwarcie kompostowni w Chełmie Gryfickim

Na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji została otwarta kompostownia osadów. Jej budowa kosztowała ponad 7 mln zł.
Inwestycja została dofinansowana w 50 proc. w ramach „Programu kompleksowego uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie miasta Trzebiatów” wspieranego z funduszy UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oczyszczalnia ścieków w Chełmie Gryfickim wytwarza rocznie ok. 2 tys. ton osadów ściekowych jako pozostałości po oczyszczaniu ścieków dostarczanych z całej gminy, nie tylko systemami kanalizacyjnymi, ale również dowożonych wozami asenizacyjnymi z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jeszcze kilka lat temu osady zagospodarowywano do rekultywacji terenów po kopalni gliny w okolicy Włodarki, a przez ostatnie 2 lata wywożono je do elektrowni Dolna Odra celem zagospodarowania popiołów paleniskowych.

W efekcie prac koncepcyjnych i budowlanych w latach 2010-2012 powstała kompostownia, która może służyć za rozwiązanie modelowe w gospodarce osadowej dla gmin takich jak Trzebiatów.

Występujący okresowo problem uciążliwości odorowych związanych z procesami kompostowania powinien całkowicie zniknąć po zastosowaniu za 2-3 lata planowanych do budowy systemów napowietrzająco – odsysających. Do tego czasu ZWiK Trzebiatów zlecił firmie Form-Pat opracowanie koncepcji i oferty na budowę systemu neutralizacji uciążliwych zapachów.

Gmina Trzebiatów budując kompostownię osadów, która rozwiązała problem ich zagospodarowania w gminie została liderem w ekologicznym zagospodarowywaniu osadów w skali województwa – jeśli nie kraju, ponieważ w większości gmin w Polsce o podobnej wielkości problem gospodarki osadowej nie został do tej pory rozwiązany w żaden sposób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.