PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarcie parku ku czci Jana Pawła II

  • PAP    16 września 2012 - 14:34
Otwarcie parku ku czci Jana Pawła II

W parafii św. Wojciecha w Płocku otwarto i poświęcono w niedzielę Park 27 Dębów dla uczczenia pontyfikatu i nauczania papieża błogosławionego Jana Pawła II.
Uroczystość obwieścił kościelny dzwon im. Jana Pawła II. W niebo wypuszczono 27 gołębi.

„To szczególne, wyjątkowe miejsce w Płocku. Park, poświęcony najwybitniejszemu z Polaków. Park, który jest żywym pomnikiem błogosławionego Jana Pawła II” – powiedział prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

W czasie uroczystości dzieci z parafii odsłoniły kamienny obelisk z napisem: „Park 27 Dębów dla upamiętnienia 27 lat pontyfikatu, świętości życia i duchowego dziedzictwa papieża Polaka, błogosławionego Jana Pawła II”.

„Dzieci, które odsłaniały obelisk, jak te dęby, będą rosły, wrastały w nasze miasto i będą świadczyły o życiu, nauce i ogromnej wierze błogosławionego Polaka, Jana Pawła II” – dodał prezydent Płocka.

Proboszcz parafii św. Wojciecha ks. kanonik Jerzy Ławicki, przypomniał, że inicjatywa utworzenia Parku 27 Dębów zrodziła się wśród społeczności parafialnej po śmierci Jana Pawła II w kwietniu 2005 r.

„To jest park, który będzie służył ludziom, a zarazem przypominał naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II, jego życie i nauczanie” – podkreślił ks. Ławicki.

Park to skwer o owalnym kształcie, wokół którego zasadzono 27 dębów, symbolizujących 27 lat pontyfikatu (1978-2005) papieża Polaka. Park położony jest w pobliżu kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Alei Jana Pawła II, gdzie każdego roku w rocznicę śmierci papieża Polaka, płocczanie zapalają znicze.

Parafię św. Wojciecha w Płocku erygował w 1988 r. ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński. W 1998 r. rozpoczęto tam budowę kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który w październiku 2008 r. poświęcił obecny biskup płocki Piotr Libera. Kamień pod budowę kościoła poświęcił w czerwcu 1991 r., podczas wizyty w Płocku, w ramach czwartej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.