Otwarto sieć wypożyczalni rowerów w Warszawie

Przed pomnikiem Kopernika w Warszawie w czwartek uroczyście otwarto miejską sieć wypożyczalni rowerów. Do korzystania z niej zachęcał m.in. były mistrz świata w kolarstwie Ryszard Szurkowski. Do południa w systemie zarejestrowało się ponad 7 tys. osób.
Otwarto sieć wypożyczalni rowerów w Warszawie

W uroczystości wzięła udział m.in. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor ZTM Leszek Ruta.

System, który działa od 1 sierpnia, wzorowany jest na publicznych wypożyczalniach rowerów w innych dużych europejskich miastach. Hanna Gronkiewicz-Waltz wspomniała o Paryżu, który jako pierwszy w Europie stworzył system miejskich wypożyczalni.

Czytaj też: Od środy będzie można wypożyczać w Warszawie rowery

"Dokładnie obejrzałam tamten system. Oczywiście zamarzyło mi się, aby coś takiego było w Warszawie" - mówiła prezydent.

System warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się z 57 stacji, na których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów. Jak zapowiedziała prezydent, system ma być rozbudowywany.

"Docelowo do dyspozycji warszawiaków i przyjezdnych będzie 2100 pojazdów. (...) To jest niemal dwukrotnie więcej niż w Wiedniu" - mówiła.

Rowery wzbudziły zainteresowanie przechodniów, którzy przystawali, by sprawdzić, jak mogą z nich skorzystać. Większość osób zapytanych przez PAP była zdania, że pomysł sprawdzi się w Warszawie.

"Ktoś, kto ma wyjechać z centrum na przykład na Ochotę lub na Pragę, z pewnością szybciej przejedzie ten odcinek rowerem niż stojąc w korku samochodem. Szybciej, taniej i zdrowiej, bo bez stresu. Myślę, że ci, którzy tego spróbują, będą z tego korzystać na stałe, oczywiście w dobrych warunkach pogodowych" - powiedział Ryszard Szurkowski.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymany podczas rejestracji.

Ponieważ burmistrz Bemowa zorganizował przetarg wcześniej niż miasto, ceny w tej dzielnicy różnią się od pozostałych. Za dwie pierwsze godziny zapłacimy tyle samo - 20 minut gratis, godzina 1 zł, dwie godziny 3 zł. Na Bemowie trzecia i każda godzina kosztują po 4 zł.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE