PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto zakład demontażu dużych odpadów

  • KB    24 czerwca 2010 - 18:41
Otwarto zakład demontażu dużych odpadów

Od czwartku (24 czerwca) Kraków ma nowoczesny zakład do demontażu dużych odpadów i zużytego sprzętu agd i rtv.
Nową stację przy ulicy Nowohuckiej otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Inwestycja została wybudowana przy wsparciu unijnych funduszy.

Od czwartku stare meble, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego i zepsute urządzenia elektryczne zebrane podczas organizowanych przez miasto akcji „Wystawka” trafiają do zakładu odpadów wielkogabarytowych przy ulicy Nowohuckiej. Prace nad realizacją obiektu trwały od drugiej połowy 2008 roku. Wykonawca inwestycji - tarnowska firma ABM Solisd - za kwotę prawie 4,5 mln euro, zaprojektował i wybudował stację, a także wyposażył ją w linie technologiczne.

- To jedno z zadań, objętych modyfikacją unijnego projektu Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie, etap I, współfinansowanego w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej” – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas otwarcia inwestycji. Zakład demontażu odpadów kończy realizację tego projektu, który został zainicjowany w 2003 roku.

- Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej zmodernizowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy. Powstała tam kompostownia i sortownia odpadów – przypominał Majchrowski. W kolejnych latach do użytku oddano bloki do produkcji energii z biogazu, powstała hala magazynowa sortowni, a na końcu zakład do demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Kraków był jednym z pierwszych polskich miast, które umożliwiło mieszkańcom pozbywanie się w ten sposób dużych, nietypowych odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-25 14:01:11

    w końcu gdzieś myślą