PARTNER PORTALU
  • BGK

OZE i smart grids to przyszłość gmin

  • ZWI    21 września 2012 - 12:10
OZE i smart grids to przyszłość gmin

Dwudniowe forum, ponad stu uczestników i modelowe ekologiczne miasto w tle. Polsko-niemiecka współpraca przypieczętowana już po raz trzeci ponadgranicznym spotkaniem. Wnioski: OZE i smart grids to przyszłość gmin.
Tematem tegorocznej edycji były "Bezkonfliktowe opłacalne projekty OZE (odnawialne źródła energii) i ich wpływ na rozwój gmin. Porównanie sytuacji w Polsce i w Niemczech".

- Takie spotkania są bardzo potrzebne. Wymieniamy doświadczenia, rozważamy nowe możliwości, dzielimy się innowacyjnymi pomysłami. W tym roku podsumowaliśmy na przykład pionierski projekt podręcznika dobrych praktyk w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, który przygotowany jest przez Dolnośląską Fundację Rozwoju Regionalnego, Dreberis GmbH we współpracy z DBU. Podręcznik ten opiera się na doświadczeniach z Dolnego Śląska i Saksonii - relacjonuje Janisław Muszyński, prezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego i jeden z inicjatorów spotkań.

Uczestnicy dyskutowali m. in. na temat obszarów, w których energetyka, zarówno polska jak i niemiecka, wskazuje na potrzeby pomocy i wsparcia. Ważnym tematem okazały się rozwiązania typu smart grids. W tym kontekście uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób inteligentne zarządzanie siecią wpłynie na energetykę oraz czy rozproszone źródła energii są efektywne.

Czytaj też: Tworzą Gminny Monitor OZE

Rozmowy panelowe toczyły się także w dużej mierze wokół ciągle aktualnego i gorącego tematu biogazowni, których budowa bywa blokowana przez mieszkańców lub ekologów.

- Najważniejszy w tego typu działaniach jest dialog. Dopiero, gdy uda się nakreślić pełen obraz i przedstawić konkretne korzyści płynące dla mieszkańców jest szansa na porozumienie - podkreśla Janisław Muszyński.

Dwudniowe spotkanie było także doskonałą okazją do dzielenia się doświadczeniami. Strona polska wskazywała Świdnicę, jako przykład miasta, w którym powstają superinteligentne budynki, natomiast strona niemiecka omawiała na przykładzie miasta Colditz wprowadzanie najnowszych technologii i źródeł odnawialnej energii, tak aby wiązało się to z konkretnym pożytkiem dla ludności.

III Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne odbyło się w dniach 5-6 września 2012 roku w niemieckim mieście Ostritz, które słynie z unikalnego systemu wykorzystywania ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.