PARTNER PORTALU
  • BGK

OZE wkraczają do obiektów użyteczności publicznej Karlina

  • bad    10 grudnia 2014 - 20:47
OZE wkraczają do obiektów użyteczności publicznej Karlina

Fot. wzp.pl

Trzy obiekty użyteczności publicznej w Karlinie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy fotowoltaiczne. Ich montaż będzie możliwy dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Unijne dofinansowanie zagwarantuje umowa, jaką wczoraj, we wtorek, 9 grudnia br. podpisali w Karlinie: wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski oraz burmistrz Karlina Waldemar Miśko. Montaż systemów fotowoltaicznych obejmie: halę sportową przy ulicy Kościuszki, szkołę podstawową przy ulicy Traugutta, przedszkole miejskie przy ulicy Moniuszki.

Czytaj też: Pietrewicz: ciepło z OZE nie może wypierać ciepła systemowego

Montaż ogniw fotowoltaicznych pozwoli na produkcję energii na potrzeby własne  uwzględnionych w gminnym projekcie obiektów. W ramach prac przewidziano montaż i podłączenie modułów fotowoltaicznych na dachach budynków, montaż i podłączenie inwerterów sieciowych oraz połączenie ich z instalacją wewnętrzną, w tym z siecią energetyczną i ochroną przeciwporażeniową czy przeciwprzepięciową.

Czytaj też: Ustawa o OZE spowolni rozwój energetyki wiatrowej?

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ograniczenie zanieczyszczania środowiska naturalnego oraz zmniejszenie strat energii. Jak podkreślali wspólnie wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski i burmistrz Karlina Waldemar Miśko inwestycje w OZE to także spore oszczędności dla miejskiego budżetu. Realizacja zadania ma rozpocząć się już w styczniu, a jego zakończenie zaplanowano najpóźniej na czerwiec 2015 roku.

Całkowita wartość projektu to ponad 1,3 miliona złotych, a dofinansowanie w ramach RPO WZ wyniesie prawie 803 tysiące złotych. Zadanie wpisuje się w założenia Osi Priorytetowej 4 „Infrastruktura ochrony środowiska”, Działanie 4.1. „Energia odnawialna i zarządzanie energią”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.