PARTNER PORTALU
  • BGK

Oznaczenia dla niewidomych na stacji metra Centrum

  • PAP    1 sierpnia 2011 - 11:39
Oznaczenia dla niewidomych na stacji metra Centrum

W nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek stacja metra Centrum będzie zamknięta – na peronach zostaną zainstalowane oznaczenia dla niewidomych.
Specjalne „guzki” są już na blisko połowie stacji; do końca wakacji zostaną zamontowane na wszystkich.

Przez dwie kolejne noce, w godz. od 23 do 4 stacja Centrum będzie zamknięta dla pasażerów, a pociągi przejadą przez nią bez zatrzymania.

W tym czasie zostaną zamontowane oznakowania ułatwiające korzystanie z metra niepełnosprawnym pasażerom – specjalne wypustki – „guzki” przy krawędziach peronów i pasy w jaskrawym kolorze, które zapewnią lepszą orientację osobom niewidomym i słabowidzącym.

Modernizacja stacji – peronów i schodów – trwa od początku wakacji. Oznaczenia zainstalowano już na stacjach Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy, Ursynów, Służew, Wilanowska, Świętokrzyska, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Marymont. Część stacji zamykana jest tylko w nocy; część wyłączana z ruchu na cały weekend.

Obowiązek wprowadzenia oznaczeń w metrze wprowadziło rozporządzenie ministra infrastruktury z czerwca tego roku. Domagał się go m.in. Polski Związek Niewidomych, podkreślając, że bez tych oznaczeń korzystanie z metra jest dla osób niewidomych lub słabowidzących niebezpieczne.

W 2008 r. niewidomy student Filip Zagończyk na stacji metra Centrum wpadł pod wjeżdżający na stację pociąg – nie wyczuł laską krawędzi peronu. W wypadku odniósł bardzo ciężkie obrażenia – stracił nogę.

Rozporządzenie zakłada także, że stacje metra powinny być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille'a; posadzki i schody na stacji metra powinny posiadać nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych.

Ma być przygotowana trasa – od wejścia do wyjścia ze stacji – z której bez przeszkód będą korzystały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji ma być dostępna przynajmniej jedna toaleta przystosowana dla takich osób.

Na wprowadzenie wszystkich tych rozwiązań metro ma pięć lat.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.