PARTNER PORTALU
  • BGK

Pałac Ballestremów idzie pod młotek

  • GK    27 kwietnia 2011 - 09:27
Pałac Ballestremów idzie pod młotek

Wrocław za 7,5 mln zł chce oddać w użytkowanie wieczyste wybudowany w latach 1898-1899 budynek wpisany do rejestru zabytków.
Powierzchnia trzykondygnacyjnego pałacu wynosi prawie 2 tys. mkw. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest on przeznaczony na komercyjne usługi turystyczno-rozrywkowe, gastronomiczne, a od drugiej kondygnacji  można tam urządzić hotel.

Nabywca ma rok od daty nabycia na rozpoczęcie remontu i rok na jego zakończenie. Miasto chce za budynek 7,5 mln zł, przy czym prawie 38 proc. ceny wywoławczej stanowi wartość gruntu. Przetarg odbędzie się 2 czerwca.

Pałac należał do hrabiów Ballestremów z Pławniowic na Górnym Śląsku, w tym hrabiego Franza Xavera Ballestrema, od 1898 roku przewodniczącego Reichstagu.

Zaprojektował go w 1898 r. przez Albert Grau (zostawił swój portret w sieni pałacowej). We wnętrzu nie było reprezentacyjnego hallu, ale elegancka klatka schodowa z wielkim oknem o gotyckim kształcie, wypełnionym witrażem, zachowanym do dziś w szczątkowych fragmentach.

Po wojnie pałac przeszedł najpierw w ręce Urzędu Bezpieczeństwa, a potem został podzielony na mieszkania komunalne, co doprowadziło do jego dewastacji. Wciąż jednak zdumiewa urodą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.