PARTNER PORTALU
  • BGK

Palenie, picie i żebranie w warszawskiej komunikacji zakazane

  • PAP    1 sierpnia 2014 - 19:00
Palenie, picie i żebranie w warszawskiej komunikacji zakazane

Palenie papierosów, picie alkoholu czy żebranie w autobusach i tramwajach jest traktowane jak wykroczenie przeciwko przepisom porządkowym o zachowaniu w miejscach publicznych. To efekt zmian w przepisach warszawskiej komunikacji miejskiej.
Do regulaminu ZTM dodano zapis mówiący o tym, że za łamanie przepisów porządkowych będzie się odpowiadać jak za wykroczenie. Przewidywana kara jest określona w art. 54 Kodeksu wykroczeń: "Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Za wykroczenie będzie uznana także gra na instrumentach muzycznych w miejskich środkach transportu, siadanie na barierkach ochronnych czy przeskakiwanie przez bramki na stacjach metra.

Jak powiedziała Magdalena Potocka z zespołu prasowego ZTM, zmiany w regulaminie umożliwią służbom porządkowym skuteczniejsze egzekwowanie kar za podejmowanie zabronionych działań.

Czytaj też:  W Warszawie stanieją bilety komunikacji miejskiej

"Często dochodziło do takich sytuacji, że policja np. zatrzymywała osobę, która przeskoczyła przez bramkę w metrze. Zgłaszano wniosek do sądu o ukaranie grzywną, a sąd go oddalał stwierdzając, że w regulaminie nie ma odwołania do Kodeksu wykroczeń" - powiedziała Potocka.

Jak dodała, zmiany mają też sprawić, że praca funkcjonariuszy będzie bardziej efektywna.

Czytaj też:  Kolejne miasta zakazują palenia e-papierosów

Do tej pory straż miejska podejmując interwencję działała na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów, mogła podjąć postępowanie mandatowe i nałożyć grzywnę na osobę zakłócająca porządek. Mogła też od razu skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sąd zajmował się również sprawą w momencie, gdy ukarany odmówił przyjęcia mandatu.

Według rzeczniczki warszawskiej straży miejskiej Moniki Niżniak, nowe przepisy ZTM ujednolicą postępowanie i wykluczą pojawiające się wątpliwości.

Straż miejska rocznie odnotowuje 7-8 tysięcy przypadków łamania przepisów porządkowych. Są to m.in zgłoszenia dotyczące osób będących pod wpływem alkoholu, czy uszkodzenia mienia.

Zmiana została wprowadzona uchwałą Rady Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.