PARTNER PORTALU
  • BGK

Palikot: utworzyć fundusz budowy mieszkań socjalnych i komunalnych

  • PAP    27 stycznia 2015 - 16:00
 Palikot: utworzyć fundusz budowy mieszkań socjalnych i komunalnych
Fot. sxc.hu

Utworzenie centralnego funduszu, z którego finansowana byłaby budowa mieszkań socjalnych i komunalnych postuluje lider Twojego Ruchu Janusz Palikot.
"Nie może być w XXI wieku sytuacji, w której łatwą ręką dajemy 2,5 mld zł górnikom, a z drugiej strony nie mamy pieniędzy na budowanie mieszkań socjalnych i komunalnych w skali całego kraju, mimo że jest ustawa, która nakazuje to samorządom"- powiedział Palikot na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie.

Jego zdaniem problem niedoboru mieszkań socjalnych i komunalnych można rozwiązywać sukcesywnie poprzez utworzenie centralnego funduszu na budowę takich mieszkań. Pieniądze na ten fundusz wpłacać by miały te samorządy, które nie budują mieszkań socjalnych i komunalnych, mimo że mają obowiązek ich zapewnienia. Samorządy wpłacałyby określony procent kwoty, którą powinny wydać na budowę tych mieszkań.

"Może to być 3,5,7 czy 10 procent - to jest do dyskusji - od wartości tych niewybudowanych mieszkań socjalnych i komunalnych, które płaciłaby gmina na koniec roku, jeśli mieszkań nie wybudowała" - tłumaczył Palikot.

Jak ocenił, samorządy "na masową skalę" nie budują mieszkań socjalnych i komunalnych, i nie realizują ustawowych obowiązków m.in. dlatego, że nie ma za to żadnych sankcji ani finansowych, ani innych. W tej sytuacji - według Palikota - na koncie funduszu centralnego szybko znalazłyby się miliardy złotych.

"Z tego funduszu centralnego rząd poprzez swoją agencję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ogłasza przetarg na wybudowanie mieszkań socjalnych i komunalnych. W przetargu wyłoniony zostaje wykonawca, który w określonych parametrach wybuduje odpowiednią ilość mieszkań" - tłumaczył polityk.

Gminy, które wniosłyby swoje tereny pod budowę mieszkań, mogłyby liczyć na obniżenie kwot wpłat do funduszu centralnego.

Palikot podkreślił, że ma świadomość, iż w ten sposób problem braku mieszkań komunalnych i socjalnych nie zostanie rozwiązany od razu w 100 procentach, ale uruchomiłoby to proces ich budowy.

"W istotny sposób byśmy coś budowali. Nawet jeśli to będzie tylko 10 procent tego (co powinno być wybudowane) to będzie to aż 10 procent, bo dzisiaj się prawie w ogóle nie buduje. To minimalne ilości" - powiedział Palikot.

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. nakłada na gminę obowiązek zapewnienia lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach. W tym celu gmina może tworzyć i posiadać zasób mieszkaniowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • kwk123, 2015-01-31 15:02:43

    Nie tylko w tym wypadku "nie ma za to żadnych sankcji ani finansowych, ani innych". Większość zarządzeń i rozwiązań inwestycyjnych nie są dla ogółu lecz są ukierunkowane dla własnego dobra i swoich przytakiwaczy.