Pamiętaj o wypowiedzeniu umowy śmieciowej

Resort środowiska zachęca do sprawdzenia umów zawartych ws. odbioru śmieci. W wielu przypadkach należy taką umowę w odpowiednim terminie wypowiedzieć, aby uniknąć podwójnych opłat za odpady po 1 lipca.
Pamiętaj o wypowiedzeniu umowy śmieciowej

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie. Odbiorem śmieci od mieszkańców zajmą się firmy wybrane przez samorządy w przetargach. Do tej pory to właściciele nieruchomości samodzielnie zawierali takie umowy z przedsiębiorstwami wywozowymi.

Czytaj też:  Jakie kompetencje spółki komunalnej?

Resort środowiska zachęca, aby do 1 lipca rozważyć rozwiązanie umów z firmami, które odbierały od nas śmieci. "Zapoznaj się z trybem i warunkami wypowiedzenia umowy, tak abyś miał czas na jej ewentualne rozwiązanie" - zaznaczyło ministerstwo.

Resort zauważa, że kontynuowanie dotychczasowych umów nie zwolni z obowiązku płacenia na rzecz gminy opłat za śmieci.

Do sprawdzenia umów zachęca także stołeczny magistrat. Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl można m.in. znaleźć wzór wypowiedzenia dotychczasowej umowy na odbiór śmieci.

Czytaj też:  Niedługo raport o przygotowaniach samorządów do reformy śmieciowej

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy, a od 1 lipca br. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (11)ZOBACZ WSZYSTKIE

To pytanie już do twórców nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach. Też uważam, że powinien się tym zając TK, gdyż ustawa narusza prawa nabyte, nie tylko wytwórców smieci, czyli mieszkańców i instytucje, ale też odbiorców smieci, którzy przez wiele lat budowali swoje firmy pod...pisując m.in. umowy na wywóz odpadów z wieloma wytwórcami. Ponieważ jednak po 18 miesiącach od wejścia w życie znowelizowanej ustawy UCIPG czyli po 30 czerwca 2013 roku, firmy nie mogą świadczyć usług bez zlecenia gminy (obligatoryjnie mieszkańcom i fakultatywnie innym wytwórcom odpadów komunalnych - zależnie od tego czy gmina podjęła odpowiednią uchwałe) nie może zaistnieć sytuacja, że ktoś zapłaci 2 faktury. Firma, która wystawi fakture, za usługe, której nie może swiadczyć z przyczyn nie zaleznych od niej (a tak jest, bo ustawa zakazuje) robi wykroczenie przeciwko Kodeksowi Cywilnemu i może być pozwana z przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się. Umowa z mocy KC gdy z przyczyn niezależnych od stro umowy i przyczyn nie możliwych do przewidzenia w momencie podpisywania umowy oraz mających charakter trwały (a za taki nalezy uznać nowelizację ustawy UCIPG) - traci swoją wiążącą moc....i tyle w temacie. rozwiń

diabolic, 2013-04-04 09:31:37 odpowiedz

To mi wytłumacz Diabolic dlaczego moja umowa jest mniej ważna niż umowa gminy. Ja swoją zawierałem świadonmie we własnym imieniu i nie zamierzam jej wypowieać bo jest lepsza od tej którą mi starają sie gwałtem narzucić. Liberum veto

pllo, 2013-04-04 08:26:30 odpowiedz

@czytelnika - jak widać na twoim przykładzie - głupich nie sieją, sami się rodzą!!!

888, 2013-04-03 22:44:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE