PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwo dobiera się do łupków

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    10 lipca 2012 - 06:43
Państwo dobiera się do łupków

Skarb Państwa ma mieć do 40 proc. udziałów w koncesjach wydobywczych gazu z łupków.
„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do szczegółów ustawy o wydobywaniu i opodatkowaniu węglowodorów.

Czytaj też: Będziemy frajerami, jeśli nie zarobimy na łupkach

Według informacji „DGP” regulacja wprowadzi dotąd niespotykane w Polsce rozwiązanie – obowiązek dzielenia się z państwem udziałami w koncesjach. SP ma być uczestnikiem wszystkich licencji wydobywczych – i to znaczącym, bo ma mieć do 40 proc. udziałów w każdej z nich.

Rząd skłania się ku temu, by stosowna część zysków – zależna od wysokości udziałów w koncesji – była odprowadzana bezpośrednio do budżetu państwa – ustalił dziennik u osób znających szczegóły prac nad ustawą.

Te opłaty od udziałów SP w koncesjach byłyby niezależne od podatku CIT oraz projektowanego podatku od wydobycia (mógłby on sięgnąć 40 proc., o ile rząd w ogóle ustali jego stawkę na tym etapie; być może poczeka do rozpoczęcia wydobycia).

Jak mówi przedstawiciel jednego z północnoamerykańskich koncernów, podatek o takiej wysokości jest normą w wielu krajach, a coroczne opłaty za udziały państwa w koncesji też byłyby do zaakceptowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Gazownik, 2012-08-07 10:07:33

    Tak myślę co by tu jeszcze sprzedać. Może Pałac Kultury i Nauki im. Josifa Wissarionowicza Stalina. Wcześniej cwaniacy próbowali go sprzedać ale się im nie udało. 40 % udziałów w łupkach to śmiechu warte, kpina. Państwo musi kontrolować tego typu inwestycje. Z łupkami to tak jak z dzieleniem skóry n...a niedźwiedziu.  rozwiń
  • Iwa, 2012-07-10 09:33:25

    no, no... do 40% udziału Państwa czyli łupki spredane -"Ukochany kraj, umiłowany kraj głupków, a nie łupków "