PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwo wesprze Kowalskiego, jeśli sam wyprodukuje energię

  • Polskie Radio    26 marca 2014 - 20:44
Państwo wesprze Kowalskiego, jeśli sam wyprodukuje energię

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kończy prace nad programem „Prosument” i namawia do inwestycji w odnawialne źródła energii.
Osoby, które chciałyby energię produkować, mogłyby za nią płacić mniej, a za klika lat nawet na tym zarabiać.

Propozycja dla statystycznego Polaka

To jest przede wszystkim oferta skierowana do osób, które chcą produkować energię elektryczną lub ciepło z odnawialnych źródeł energii - informuje Witold Maziarz, rzecznik Funduszu. - Dlatego Narodowy Fundusz, na potrzeby Jana Kowalskiego i jego rodziny, oferuje 1-procentowe pożyczki oraz atrakcyjne dotacje, by móc produkować energię dla siebie i na sprzedaż.

 Pożyczki nie tylko dla Kowalskiego

Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Najistotniejsze są jednak osoby fizyczne, które będą mogły korzystać z dofinansowania z Narodowego Funduszu. Dofinansowaniem objęto zakup i montaż nowych instalacji oraz mikroinstalacje wykorzystujące źródła odnawialne do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, w tym również wymianę istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Dofinansowanie w wysokości do 150 tys zł

Jest to wieloletni program, który będzie funkcjonował do 2020 roku. Umowy z Narodowym Funduszem, poprzez samorządy lub banki, będzie można realizować do 2018 roku. Zakłada się, że osoba fizyczna może pozyskać do 100 tysięcy zł, jeżeli będzie budowała jedną instalację. Jeżeli ktoś będzie chciał wybudować dwie instalacje - piec na spalanie biomasy i do tego fotowoltaikę - wówczas możliwe będzie dofinansowanie w wysokości do 150 tys. zł, z czego w pierwszych dwóch latach funkcjonowania programu, a więc w latach 2014-15, dotacja będzie wynosiła 20 lub 40% dla urządzeń produkujących ciepło w pierwszym przypadku, a energię elektryczną w drugim przypadku. W pozostałych latach program zakłada dotacje w wysokości 15 i 30% oraz 1-procentowe pożyczki.

Start programu "Prosument" już niebawem

- Planujemy, że w drugim kwartale tego roku dokonamy naboru banku oraz tych samorządów, które będą chciały z nami współpracować - mówi rzecznik Funduszu. Po załatwieniu wszelkich formalności, w drugim półroczu 2014 roku oferta finansowa będzie już dostępna dla wszystkich osób.

Ile osób może skorzystać z programu?

Biorąc pod uwagę dane od firm produkujących na potrzeby np. kolektorów słonecznych oraz reakcje rynku na wprowadzenie "Prosumenta", można stwierdzić, że jest to jeden, jeśli nie jedyny, program oferujący takie pieniądze na mikroinstalacje. Jest to nowość, bo do tej pory można było produkować energię elektryczną na sprzedaż, ale pod warunkiem, że prowadziło się firmę. Narodowy Fundusz liczy na to, że nastąpi istotny rozwój branży mikroinstalacji produkujących ciepło i elektrykę.

W tym i kolejnym roku Fundusz uruchomi pilotażową część programu "Prosument", na którą przeznaczy 200 milionów złotych. Nadal czekamy na ustawę O Odnawialnych Źródłach Energii, którą rząd ma się zająć w najbliższych tygodniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.