PARTNER PORTALU
  • BGK

Parkowanie w Sosnowcu droższe niż w Katowicach

  • esosnowiec.pl (Piotr Celej)    9 listopada 2012 - 11:53
Parkowanie w Sosnowcu droższe niż w Katowicach

Radni Sosnowca nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji co do wysokości opłat oraz terminu, od którego zaczną one obowiązywać, ale wstępne propozycje są droższe niż obowiązujący cennik parkowania w Katowicach.
Mimo że nie znana jest ostateczna data wprowadzenia płatnego parkowania w centrum Sosnowca, pojawiają się już nieoficjalnie sumy jakie trzeba będzie wydać za luksus pozostawienia auta na głównych ulicach miasta.

Proponowane ceny wahają się od 80 groszy do nawet 2,80 zł za godzinę postoju. Radni jak na razie nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji co do wysokości opłat oraz terminu, od którego zaczną one obowiązywać, ale wstępne propozycje są droższe niż obowiązujący cennik parkowania w Katowicach...

Sosnowiec będzie pierwszym z zagłębiowskich miast z płatnymi parkingami w centrum. W przyszłym roku (konkretna data nie jest jeszcze znana) osoby chcące pozostawić w auto centrum będą musiały sięgnąć do portfela. Na zlecenie magistratu jedna z firm opracowała projekt związany z płatnym parkowaniem. Skąd taki pomysł?

- Centrum miasta jest zapchane autami. Kierowcy nie mogą znaleźć miejsca do zaparkowania, często zdarza się, że kierujący pozostawiają auta na pasach zieleni - tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że mnóstwo osób chcących załatwić sprawy w magistracie nie ma gdzie zaparkować. Jest to m.in. winą permanentnego blokowania miejsc przez kierowców i braku rotacji aut na głównych ulicach - argumentuje.

Dlatego zgodnie z opracowanymi planami centrum miasta zostanie podzielone na trzy strefy: „A", „B" i „C". Strefa „A", ma obejmować ulice: 3 Maja, Sienkiewicza, Mościckiego, Małachowskiego, Zwycięstwa, Modrzejowską oraz część ulicy Kościelnej. Nieoficjalne proponowane koszty to złotówka za 30 minut parkowania, 2 zł za pierwszą godzinę, druga godzina 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, a czwarta i każda kolejna 2 zł.

Strefa „B" ma obejmować drugą część ulicy Kościelnej oraz ulice: Sadową, Kołłątaja, Dęblińską, Teatralną, Wspólną, Zegadłowicza oraz Plac Konstantego Ćwierka. Tutaj proponowane opłaty będą nieco niższe, bo za 30 min parkowania będzie trzeba będzie zapłacić 80 groszy, za pierwszą godzinę 1,60 zł, drugą 1,90 zł, trzecią godzinę 2,20 zł, a za czwartą i każdą następną 1,60 zł.

Strefa „C" ma obejmować całą ulicę Kilińskiego, tutaj opłaty mają być na tym samym poziomie co w strefie „B". Opłaty za parkowanie mają być pobierane od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00. Parkowanie w niedzielę będzie bezpłatne. Mieszkańcy ulic, które wejdą w strefę płatnego parkowania, mają uiszczać miesięcznie 10 zł opłaty abonamentowej. Rok parkowania w strefie będzie ich kosztował 100 zł.

Co ciekawe, propozycje dotyczące wysokości opłat w trzech sosnowieckich strefach są większe niż cennik parkowania w Katowicach. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy tam 1,50 zł, z drugą godzinę 1,80 zł, trzecią 2,00 zł, a kolejne godziny 1,50 zł.

Rafał Łysy nie chce potwierdzić wysokości proponowanych opłat. - Wiem, że takie informacje się pojawiają, ale ostateczna wysokość cen za parkowanie zostanie podjęta przez radnych. Trudno na tę chwilę wskazać konkretną datę wprowadzenia opłat. Radni muszą zapoznać się z dokumentami, prawdopodobnie pojawią się uwagi dotyczące opracowania. Podkreślam jednocześnie, że finalne cennik będzie obowiązywał wszystkich, również urzędników parkujących w centrum miasta.

Łysy dodaje jednocześnie, że miasto rozważa trzy sposoby pobierania opłat. Pierwsza ma podobny schemat jak w Katowicach, gdzie na każdej ulicy płatnej strefy są osoby pobierające opłaty. Druga to kupno biletu parkingowego w kiosku lub sklepie oraz ostatnia - parkomaty z docelową opcją kupna biletu parkingowego również przez sms-a. - Na tę chwilę nie wiadomo, która z opcji zostanie wybrana. Dodam, że zastanawiamy się także nad uruchomieniem darmowego parkingu buforowego bardzo blisko centrum miasta - wyjaśnia Łysy.

Radny Wojciech Kulawiak, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Komunikacji Rady Miejskiej w Sosnowcu, podkreśla, że wysokość proponowanych opłat jest zbyt duża. - Moim zdaniem za godzinę parkowania nie powinniśmy pobierać więcej niż w innych miastach. 1,50 zł wydaję się ceną racjonalną. Zobaczymy, co oficjalnie zaproponują nam władze miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.