PARTNER PORTALU
  • BGK

Paryż chce dróg, które obniżą hałas i temperaturę

  • pt    8 czerwca 2017 - 12:54
Paryż chce dróg, które obniżą hałas i temperaturę
Na wprowadzenie programu, władze francuskiej stolicy otrzymały 1,35 mln euro unijnych funduszy (fot.: Ioan Panaite, Shutterstock)

Władze Paryża chcą obniżyć hałas wydawany przez samochody i skutery, poruszających się po ulicach miasta. Sposobem ma być położenie położenie specjalnej nawierzchni. Nowość ma także pozwolić na obniżenie temperatury w centrum miasta.
Mieszkańcy Paryża i goście odwiedzający miasto często narzekają na hałas z ulic, przez który nie mogą spać w nocy. Jak się okazuje hałas to w większości efekt toczenia się opon samochodowych po starożytnych brukowanych drogach.

Czy można sobie z tym poradzić? Być może tak. Miasto ma przetestować trzy nowe nawierzchnie, które mogłyby zmniejszyć emisję hałasu nawet o 50 procent. Co więcej, nowoczesne powierzchnie mają również obniżać temperatury podczas gorących letnich dni.

Badania, na który wydane zostanie 2,9 mln euro, ma pozwolić na stworzenie powierzchni, które będą powodowały także odświeżanie powietrza (poprzez utrzymywanie wody).

Władze Paryża poinformowały także, że testować będą również użycie różnych kolorów nawierzchni. Chodzi o to by znaleźć taką barwę, która odbijając światło słońca, mogłaby obniżyć temperaturę nawierzchni.

Problem obniżania temperatury podczas gorących dni jest o tyle ważny, że w takim mieście jak Paryż – ze względu na ciepło wytwarzane przez ludzi i intensywny ruch – jest zwykle o 2-3 stopnie Celsjusza więcej niż za miastem.

Na wprowadzenie programu, władze francuskiej stolicy otrzymały 1,35 mln euro unijnych funduszy.

- Zanieczyszczenie jest głównym problemem zdrowia publicznego. Około 22 procent mieszkańców Paryża jest dotkniętych hałasem, zwłaszcza hałasem spowodowanym ruchem ulicznym – mówiła Célia Blauel, odpowiedzialna za kwestie środowiskowe w paryskim ratuszu, dla portalu thelocal.

Jak dodała, pojawiły się właśnie badania pokazujące, że najgęściej zabudowane miasta mogą spodziewać się wzrostu temperatury o 8°C przed rokiem 2100.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.